ACROVYN SCR64MCAP108N End Cap, Black, 1-1/4 x 6 x 5/64 Inch Size
Get it by Friday, Apr 10
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€16.04 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | End Cap |
| Color | Black |
| Color Family | Black |
| Finish | Shadowgrain |
| For Industry | Aviation And Transportation, Healthcare, Hospitality, Office, Retail, Senior Living |
| For Location | Corridors, Elevator Lobbies, Headwalls, Lobbies, Mail Rooms |
| Height | 6" |
| Length | 1 1/4" |
| Material | PETG |
| Overall Depth | 1 1/4" |
| Overall Height | 8" |
| Overall Length | 1 1/4" |
| Resistance Properties | Antifungal, Bacteria Resistant, Corrosion Resistant, Fire Resistant, Impact Resistant |
| Series | SCR-64 Series |
| Thickness | 1/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.35 |
| Country of Origin | USA |
Product Variants
| Product | Model | Thickness | Material | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
SCR40CAP108N | 1/4" | PETG | Black | €13.19 | |
![]() |
FR225CAP108N | 1/4" | PETG | Black | €9.18 | |
![]() |
FR225OS108N | 1/4" | PETG | Black | €10.24 | |
![]() |
FR125CAP108N | 1/4" | PETG | Black | €6.10 | |
![]() |
FR125OS108N | 1/4" | PETG | Black | €9.92 | |
![]() |
SCR64MOS108N | 1/4" | PETG | Black | €28.99 | |
![]() |
SCR48MCAP108N | 1/4" | PETG | Black | €13.24 |
Explore Products
- REGAL 055284AM95 Metric End Mill With AlTiN Coated, Single End, M9.5 Inch Dia., 2-1/2 Inch Length, 4 Flutes
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND ASL027125 Compression Spring, 19.6 N/Mm Stiffness Rate, 220 lbf Load Capacity, Chrome Silicone
- APPROVED VENDOR 4FMT4 Pressure Gauge Test 1-1/2 In
- LITTELFUSE PSR030FL0400Z High Speed Semiconductor Fuse, 400A, 700V AC, Square Body
- EATON SVX010A1-4A1B1B2B8C7 Adjustable Frequency Drive, 10HP, NEMA Type 1, 1 ext, 380-500V, DeviceNet, FR5
- SPEEDAIRE TTR4420707G Trigger, Trigger, Compatible with 3AAH9
- TSUBAKI 50A60 Plain Bore Sprocket, 15/16 Inch Height
- EATON DH367UGKSNLPR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 600V, 800A, 3-Pole, Unfused, Posi-Lok Reverse Pin







