ACME ELECTRIC TF220505S Distribution Transformer, Low Voltage, Three Phase, 440/220V, 50kVA
Get it by Monday, Apr 13
€4,575.27 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Transformer |
| Bnfc Taps | 2 |
| Construction | Ventilated |
| Dimensions | 22.37" x 28.15" x 29.41" |
| Electrostatic Shield | Shielded |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 29.41" |
| Kva | 50 kVA |
| Kva Rating | 50 |
| Length | 22.37" |
| Material | Ventilated |
| Max Temperature Rise | 150°C |
| Max. Temp. | 150°C |
| Mounting Type | Floor |
| Nema Rating | NEMA 2 |
| Primary Voltage | 440V |
| Product Datasheet | acme-electric-tf220505s.pdf |
| Secondary Voltage | 220/127V |
| Shielded / Unshielded | Shielded |
| Taps % Steps | 5% |
| Ul Insulation Class | 220°C |
| Ul Standard | UL 1561 |
| Width | 28.15" |
| Winding Material | Aluminum |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 196.65 |
| Ship height (cm) | 74.7 |
| Ship length (cm) | 56.82 |
| Ship width (cm) | 71.5 |
| Country of Origin | MX |
Product Details:
- 440V Primary Voltage Delta Connection, 220/127V Star Connection
Documentation:
Explore Products
- WALTER TOOLS A1247-NO2 5060460 Jobber Length Drill Bit, #2 Size, 57 mm Flute Length, 93 mm Overall Length
- PARKER B11-04DJCR/M3
- OSG 30202708 Screw Thread Insert STI Tap, 1/2 Inch - 20 Thread Size, 49/64 Inch Thread Lg, TiCN
- BUSSMANN DLN-R-45
- SUBURBAN PAW-020202 Sine Bar, 0.0002 Inch Parallelism, 2 Inch Length
- OSG 1625013788 Thread Forming Tap, 1 3/8-8 Thread Size, 1 Inch Thread Lg, TiCN, H13 / 2B, Semi-Bottoming
- SLOAN 3850962
- OSG VG541-3752 Square End Mill, Non-Center Cutting, 5 Flutes, 3/8 Inch Milling Dia., 1/2 Inch Lg of Cut
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Filter Papers and Extraction Thimbles
- Plunger Cans
- Pneumatic Muffler
- Woodruff Key Stock
- Motor Base Plates
- DESTACO 237 Series Horizontal Hold Down Clamps
- MAYHEW TOOLS Brick Set Chisels
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, 3/4 Dotted/Double Dipped
- CASH VALVE Vacuum Valves, Type D-51
- ANVIL AS200H Series Channels With Holes
- ANVIL Pipe Stanchion Saddles
- HYDRANAUTICS Sea Water Composite Memebranes
- NEW PIG Filters
- SLOAN Royal 186 Exposed Manual Urinal Flushometers
- BLICKLE LKR-ALTH Series Swivel Casters With Bolt Hole
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ACME ELECTRIC TF220505S Distribution Transformer, Low Voltage, Three Phase, 440/220V, 50kVA
€4,575.27 /unit
