ACME ELECTRIC ALRB160CBC Line Reactor, AC, Three Phase, 240/480/600V, 138 uH, 160A
Get it by Monday, Apr 13
€555.69 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Line Reactor |
| Frequency | 60 Hz |
| Height | 7" |
| Inductance | 138 µH |
| Length | 6 1/2" |
| Max. Temp. | 115°C |
| Motor Hp | 125 hp |
| Mounting Hole Size | 3 3/5" |
| Product Datasheet | acme-electric-alrb160cbc.pdf |
| Width | 9" |
| Winding Material | Copper |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.2 |
| Ship height (cm) | 17.78 |
| Ship length (cm) | 16.51 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Height | Motor Hp | Inductance | Mounting Hole Size | Max. Temp. | Frequency | Winding Material | Construction | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ALRB004LWE | 9 17/25" | 2 hp | 5513 µH | - | 115°C | 60 Hz | - | Encapsulated | €178.70 | |
| ALRB130LWE | 11.83" | 100 hp | 170 µH | - | 115°C | 60 Hz | Copper | Encapsulated | €825.70 | |
| ALRB003TBC | 3 7/8" | 1 1/2 hp | 7351 µH | 1 11/25" | 115°C | 60 Hz | Copper | - | €110.00 | |
| ALRB130CBC | 7" | 100 hp | 170 µH | 3 3/5" | 115°C | 60 Hz | Copper | - | €546.18 | |
| ALRB025TBC | 4 3/4" | 15 hp | 882 µH | 2 1/2" | 115°C | 60 Hz | Copper | - | €183.75 | |
| ALRB110LWE | 11.83" | 75 hp | 200 µH | - | 115°C | 60 Hz | Copper | Encapsulated | €706.67 | |
| ALRB300CBC | 8 1/2" | 250 hp | 74 µH | 4 3/5" | 115°C | 60 Hz | Copper | - | €1,166.68 |
Explore Products
- PS DOORS SRH-3636A Roof Hatch, 36 Inch x 36 Inch Size, Slidewise, Almunium
- APOLLO VALVES 7610736 Standard Port 2 Pcs SS Ball Valve with Mounting Pad, SS Hi-Rise Round Handle, SS Nut 1-1/2 Inch Size, 2 x FNPT
- APPLETON ELECTRIC KPCHP1775G3G48L Light Fixture, 175W
- TSUBAKI BR40HT-R66B-35 Cam Clutch
- EATON 10250TM24 Legend Plate, Off, 1/2 Round, Aluminum, Red, 1.75 Inch Ht, 1.75 Inch Wd
- HAWS 8123 Emergency Shower Horizontal/Vertical 20 gpm
- EATON C0200E3A Industrial Control Transformer, Type Mte, Pv 208/277V, Sv 120V, 200 Va
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Tape Machine and Dispenser Accessories
- Cabinet Exhaust and Supply Fans
- Vacuum Anchors
- Circuit Breaker Enclosures
- Stretch Wrap Machine Accessories
- DUPONT Collared Disposable Coveralls
- ANSELL G12Y Alphatec Natural Rubber Gloves
- KAREWEAR Finger Guard, Split Leather
- TEMPCO TRH5 Series Tubular Radiant Heaters
- TEMPCO Bayonet Adaptors
- PASS AND SEYMOUR Hard Use Hospital Grade Tamper-Resistant Power-Indicating Receptacles
- MARTIN SPROCKET Triple MST Bushed Type Roller Chain Sprockets, 60 Chain Number
- ALL GEAR Inferno Arborist Climbing Lines
- ARLINGTON INDUSTRIES Siding Mounting Kits With Built In Box
- 80/20 Double Flange Long Standard Linear Bearings with Brake Holes, 4 Slot Mount
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ACME ELECTRIC ALRB160CBC Line Reactor, AC, Three Phase, 240/480/600V, 138 uH, 160A
€555.69 /unit

