FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Allen Nut |
| Body Dia. | 1.158" |
| Drill Size | 1 13/64" |
| Finish | Plain |
| Grip Size | 1.17" to 1.185" |
| Hole Size | 1.203" |
| Length | 1.185" |
| Material | Stainless Steel |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Size | 3/4"-16 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Drill Size | Thread Type | Thread Direction | Thread Size | Material | Finish | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Z1960MSS | 13/64" | Coarse | Right Hand | M3 x 0.5 | Stainless Steel | Plain | 1 | €24.81 | |
| Z1960SS-5 | 0.203" | Coarse | Right Hand | #4-40 | Stainless Steel | Plain | 5 | €37.11 | |
| Z1962SS-5 | 0.203" | Coarse | Right Hand | #5-40 | Stainless Steel | Plain | 5 | €37.67 | |
| Z1964MSS | 21/64" | Coarse | Right Hand | M5 x 0.8 | Stainless Steel | Plain | 1 | €28.88 | |
| Z1964SS-5 | 17/64" | Coarse | Right Hand | #6-32 | Stainless Steel | Plain | 5 | €42.66 | |
| Z1966MSS | 27/64" | Coarse | Right Hand | M6 x 1 | Stainless Steel | Plain | 1 | €30.86 | |
| Z1966SS-5 | 19/64" | Coarse | Right Hand | #8-32 | Stainless Steel | Plain | 5 | €42.57 |
Explore More
- KEYSHAFT
- OEM Specialty Blowers
- Master Links
- Lockset Cylinders
- Nylon Bushings
- Ceiling Fan Accessories
- ANSELL 37-155 Alphatec Solvex Comfortable Chemical Resistant Gloves
- ACME ELECTRIC WI500 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- MUELLER INDUSTRIES 105MBP Silent Check Valves
- SPEARS VALVES PVC Compact 2000 Ball Valves, Threaded Ends, FKM
- GATES ATV/Snowmobile Belts
- GROVE GEAR EL Series, B-L Style, 842 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
- COTTERMAN Safety Railings
- SPEC Metric Compression Springs, Music Wire, 2.75 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ACCURATE MANUFACTURED PRODUCTS GROUP Z1985SS Allen Nut, 3/4 In - 16 Thread Size, SS, 1.185 In Lg., 1.158 In Body Dia., Plain
€61.53 /unit
