FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Allen Nut |
| Body Dia. | 7/25" |
| Body Texture | Knurled |
| Display Qty | 5 |
| Drill Size | 19/64" |
| Drive Size | 3/16" |
| Finish | Black Oxide |
| Grip Size | 0.266" to 0.273" |
| Hole Size | 0.298" |
| Insert Diameter | 9/32" |
| Length | 0.273" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 2H |
| Material Quality Standards | Astm A194 |
| Maximum Hole Diameter | 0.298" |
| Minimum Material Thickness | 0.273" |
| Overall Length | 17/64" |
| System Of Measurement | Inch |
| Thread Depth | 3.17 mm |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 6H |
| Thread Size | M4 x 0.7 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Drill Size | Thread Type | Thread Direction | Thread Size | Material | Finish | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Z1960-5 | 0.203" | - | - | #4-40 | Steel | Black Oxide | 5 | €22.46 | |
| Z1960M-5 | 13/64" | Coarse | Right Hand | M3 x 0.5 | Steel | Black Oxide | 5 | €22.13 | |
| Z1962-5 | 0.203" | Coarse | Right Hand | #5-40 | Steel | Black Oxide | 5 | €21.00 | |
| Z1964-5 | 17/64" | Coarse | Right Hand | #6-32 | Steel | Black Oxide | 5 | €21.15 | |
| Z1964M-5 | 21/64" | Coarse | Right Hand | M5 x 0.8 | Steel | Black Oxide | 5 | €26.52 | |
| Z1966-5 | 19/64" | Coarse | Right Hand | #8-32 | Steel | Black Oxide | 5 | €23.64 | |
| Z1966M-5 | 27/64" | Coarse | Right Hand | M6 x 1 | Steel | Black Oxide | 5 | €29.43 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Socket Extensions
- S Hooks
- Laboratory Desiccators
- Cooling Sight Glasses
- Rod Ends
- IRONCLAD EXO Impact Resistant Gloves
- VIBCO BBS Series Silent Pneumatic Turbine Vibrators
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, Cobalt
- TRITAN HCP Series Pillow Block Bearings
- ANVIL AS1450 Series One Hole Clamps, Electro Galvanized
- KIPP 5/8-11 Thread Size Adjustable Handle
- COOPER B-LINE Network Equipment Rack Wall Support Kits
- BALDWIN ESTATE Round Knobs And Traditional Square Roses
- MERSEN FERRAZ IEC Miniature Fuses, 5x20mm, Quick acting, 5SF, 250VAC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ACCURATE MANUFACTURED PRODUCTS GROUP Z1963M-5 Allen Nut, M4x0.7 Thread Size, Steel, 0.273 In Lg., 7/25 In Body Dia., 0.298 In Hole Size
€23.17 /pack
