FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shim |
| Inside Dia. | 3/8" |
| Outside Dia. | 0.567" |
| Rockwell Hardness | Rockwell B80 |
| Tensile Strength | 70000 psi |
| Thickness | 0.004" |
| Thickness Tolerance | -0.0005" to +0.0005" |
| Type | Round |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 0.25 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 1.52 |
| HS code | 7318220000 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Thickness | Thickness Tolerance | Rockwell Hardness | Inside Dia. | Outside Dia. | Material | Temper | Color | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2JGV4 | 0.001" | -0.0005" to +0.0005" | Rockwell B80 | 0.079" | 0.169" | - | - | - | 25 | €32.67 | |
| 2JGV5 | 0.002" | -0.0005" to +0.0005" | Rockwell B80 | 0.079" | 0.169" | - | - | - | 25 | €35.63 | |
| 2JGV6 | 0.003" | -0.0005" to +0.0005" | B80 | 0.079" | 0.169" | Stainless Steel | Not Rated | - | 25 | €35.63 | |
| 2JGV7 | - | -0.0005" to +0.0005" | Rockwell B80 | 0.079" | 0.169" | - | - | - | 25 | €35.63 | |
| 2JGV8 | 0.005" | -0.0005" to +0.0005" | Rockwell B80 | 0.079" | 0.169" | - | - | - | 25 | €35.63 | |
| 2JGV9 | 0.006" | -0.0005" to +0.0005" | Rockwell B80 | 0.079" | 0.169" | - | - | - | 25 | €35.63 | |
| 2JGW1 | 0.008" | -0.0005" to +0.0005" | Rockwell B80 | 0.079" | 0.169" | - | - | - | 25 | €35.63 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Vacuum Cleaner Bags and Filters
- Sanitary Clamps and Hangers
- LED Post Top Fixtures
- Plumbing Needle Valves
- Wares and Tray Drying Racks
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 16 Inch, Black
- DESTACO 323-M Series Pull Action Latch Clamps
- TEMPCO CRA Series Linear Housings / E-Mitters
- MUELLER INDUSTRIES LF358 Bronze Body Y Strainers
- WATTS 3515B Series, Union Adapter
- LITTLE GIANT Workbench
- REELCRAFT Reel Covers
- 3M 268XA Trizact Hookit Film Discs
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ACCURATE MANUFACTURED PRODUCTS GROUP 2JHE1 Shim Round Min Id 0.375 Inch
€39.27 /pack

