ABBOTT WORKHOLDING PRODUCTS MTG20MDA1 Lathe Jaw | CN7XHF 48UA41
ABBOTT WORKHOLDING PRODUCTS MTG20MDA1 Lathe Jaw
Item: CN7XHFModel: MTG20MDA1Cross Ref: 48UA41
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Item Jaw
Chuck Interface Type Tongue And Groove
Distance Between Mount Hole Centers 2.362"
Distance Between Mounting Holes 2.362"
For Chuck Diameter 20"
For Use With 20" Chucks
Groove Width 0.709"
Hard Or Soft Soft
Jaw Face Type Pointed
Jaw Hardness Soft
Jaw Interface Type Tongue And Groove
Material Aluminum
Material Grade 6061-T6
Mounting Bolt Size M16
Number Of Jaws 3
Overall Height 4"
Overall Length 8 1/4"
Overall Width 2 1/2"
Tongue Width 1.181"