80/20 40-4045-LITE 40 x 40 x 45 Degree Lite T Slotted Extrusion
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Color | Clear |
| Drop Lock | 2° |
| Finish | Clear Anodized |
| Grade | Grade 6063-T6 |
| Height | 40 mm |
| Length | 0.03m |
| Material | Aluminum |
| Modulus Of Elasticity | 68.947 N/sq. mm |
| Moment Of Inertia - Ix | 6.9991I |
| Moment Of Inertia - Iy | 7.0047I |
| Number Of Open Slots | 2 |
| Overall Length | 238.188976" |
| Series | 40 Series |
| Surface Area | 5.541 sq. cm |
| Width | 40 mm |
| Yield Strength | 172.37 N/sq. mm |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 605 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
Product Variants
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 40-4045-LITE-3M | Clear | 241.1 N/sq. mm | 40 mm | Aluminum | 15.4 mm | 6.81 mm | - | €131.67 | |
| 40-4045-LITE-4M-BLACK-FB | Black | - | 40 mm | Aluminum | - | - | - | - | RFQ
| 40-4045-LITE-6M | Clear | - | 40 mm | Aluminum | - | - | - | - | RFQ
| 40-4045-LITE-6M-BLACK-FB | Black | - | 40 mm | Aluminum | - | - | - | - | RFQ