80/20 40-4002-BLACK 40 x 40 mm Bi Slot Adjacent T Slotted Ext Black Anodize
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Color | Black |
| Drop Lock | 2° |
| Finish | Anodized |
| Grade | Grade 6063-T6 |
| Height | 40 mm |
| Length | 0.03m |
| Material | Aluminum |
| Modulus Of Elasticity | 68.947 N/sq. mm |
| Moment Of Inertia - Ix | 8.292I |
| Moment Of Inertia - Iy | 8.974I |
| Number Of Open Slots | 2 |
| Overall Length | 238.188976" |
| Series | 40 Series |
| Surface Area | 6.118 sq. cm |
| Width | 40 mm |
| Yield Strength | 172.37 N/sq. mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 4 |
| Ship length (cm) | 605 |
| Ship width (cm) | 4 |
Product Variants
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
40-4002-4M | Silver | 8.1 mm | 6.8 mm | 241.1 N/sq. mm | - | - | - | - | RFQ
40-4002-3M | Clear | 15.4 mm | 6.81 mm | 241.1 N/sq. mm | 40 mm | Aluminum | - | €155.58 | |
40-4002 | Clear | - | - | 172.37 N/sq. mm | 40 mm | Aluminum | 2° | €0.04 | |
40-4002-6M | Clear | - | - | - | 40 mm | Aluminum | - | - | RFQ