3M MNG14-4FB/SK Fork Terminal Blue 16 To 14 Awg, 1000 Pk | AC2FJL 2JLK2
3M MNG14-4FB/SK Fork Terminal Blue 16 To 14 Awg
Item: AC2FJLModel: MNG14-4FB/SKCross Ref: 2JLK2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fork Terminal
Barrel Length 0.46"
Barrel Style Insulation Grip
Color Code Blue
Contact Material Copper
Insulation Color Blue
Insulation Dia 0.17"
Max. Temp. 221°F
Max. Voltage 600V
Maximum Wire Size 14 AWG
Min. Wire Size 16 AWG
Overall Length 0.86"
Seam Style Butted
Stud Size #4
Terminal Connection Crimp
Terminal Shape Block Fork
Terminal Type Block
Termination Crimp Termination Only
Termination Style Crimp
Tongue Thickness 0.03"
Tongue Width 1/4"
Wire Size 16 AWG to 14 AWG