3M MNG10-8FLX Fork Terminal Yellow 12 To 10 Awg, 50 Pk | AD2NCG 3RWJ7
3M MNG10-8FLX Fork Terminal Yellow 12 To 10 Awg
Item: AD2NCGModel: MNG10-8FLXCross Ref: 3RWJ7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fork Terminal
Barrel Length 0.55"
Barrel Style Insulation Grip
Color Code Yellow
Connection Material Copper
Connection Type Crimp
Contact Finish Tin
Contact Material Copper
Insulation Color Yellow
Insulation Dia 1/4"
Insulation Material Nylon
Insulation Type Nylon
Max. Temp. 221°F
Max. Voltage 600V
Maximum Wire Size 10 AWG
Min. Wire Size 12 AWG
Overall Length 1.03"
Rohs Compliant Yes
Seam Brazed
Seam Style Butted
Stud Size #8
Terminal Connection Crimp
Terminal Shape Locking Fork
Terminal Type Locking
Termination Crimp Termination Only
Termination Style Crimp
Tongue Thickness 0.04"
Tongue Width 0.32"
Wire Size 12 AWG to 10 AWG