WINSMITH E26MSRS51200HC Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Torque Arm Hollow Output |
| Bore Size | 1 1/4" |
| Center Distance | 2 5/8" |
| Centre Distance | 2 5/8" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 56C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Symmetric Shaft |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 26.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Explore Products
- SIEMENS GNF324 Safety Switch, Non-Fusible, 200 A, Three Phase, 240V AC, Galvanized Steel, Indoor
- BOSTON GEAR 47800
- VULCAN HART 00-921047 Panel, Right
- CONDOR 3NZA2 Cut Resistant Sleeve 18 Inch Thumbhole
- SPEEDAIRE 3FFF8 Solenoid Air Control Valve 24vdc
Explore More
- KEYSHAFT
- Weatherproof Box Covers
- Class RK5 Fuses
- Pry Bar Lever Dollies
- Linear Guide Rail Carriage Assemblies
- Bushings and Torque Arm Kits
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6000 Series Heavy Duty Gasket Cutter Kits
- OIL SAFE Frame Mount Suction Hose Racks
- UNISTRUT P2458 Tubular Knee Braces
- TYGON C-210-A Tubings
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 13 mm Glass Culture Tubes