WINSMITH E24MSFS41160BT Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 1" |
| Center Distance | 2 3/8" |
| Centre Distance | 2 3/8" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 56C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Left , Left & Right (Hollow Output) |
| Shaft Classification | Quill Input Adaptor, Hollow Output, Flange Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Explore Products
- OSG 8533257 Corner Radius End Mill, Dlc, 3 Flutes, 16 mm Milling Dia., 24 mm Length Of Cut