WINSMITH E24MSFS31160B7 Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
Get it by Monday, Apr 13
€1,888.86 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 1" |
| Center Distance | 2 3/8" |
| Centre Distance | 2 3/8" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 56C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Right , Left & Right (Hollow Output) |
| Shaft Classification | Quill Input Adaptor, Hollow Output, Flange Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | motor frame size | output type | gear type | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E24MWNS 100:1 56C | SE Encore Series | 1001 | CW/CCW | 1/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 80:1 56C | SE Encore Series | 801 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0598153 D50B05EV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 7.04 Inch Height
- E JAMES & CO 2860-1/32X Rubber Silicone 1/32 Inch Thick 2 x 36 In
- SPEC D10650 Compression Spring, 23 lbs/In Stiffness Rate, 1.27 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- HANSEN RD708SL Coupler Body Hose Barb 1/4 Brass
- HAYWARD BYVCAPK040
- SOLO SL9696-VVE Temperature Controller, 1/4 D Inch Size, 2-Line Led, Current, Voltage
- APPLETON ELECTRIC GRLB125 Conduit Outlet Body, 1 1/4 Inch Trade, LB Body, 31 cu. in. Body Capacity, Iron
- APOLLO VALVES 19MJHK45 Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Metal Seat, 45 Psig, 2 x 2-1/2 Inch Size, MNPT x FNPT
Explore More
- KEYSHAFT
- Leak Diverters
- Cordless Drills
- Absorbent Pads
- Drain Plugs
- Curb Ramps
- MCR SAFETY Luminator Reflective Rain Gears
- RUD CHAIN Inox Star Eye Bolts, Metric Thread
- YELLOW JACKET Plus II Hoses, 1/4 Inch Flare Fittings, Pack of 3
- MUELLER INDUSTRIES 782CS-N Y Strainers
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, 316 Stainless Steel
- SPEARS VALVES Ball Valve True Union 3 Way Full Port Ball Valve Repair Kits, EPDM
- MARTIN SPROCKET 3/8 Inch Drive 6 Point Metric Standard Impact Sockets
- APPROVED VENDOR Cast Iron Rods
- MEMPHIS GLOVE Welding Premium Grade Welding Gloves
- SLOAN Sloan 111 Exposed Sensor Hardwired Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E24MSFS31160B7 Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
€1,888.86 /unit

