WINSMITH E24MSFM41220HC Gear Reducer, 56C Input Flange, 3-Piece Coupled
Get it by Friday, May 22
€4,337.53 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 1 3/8" |
| Center Distance | 2 3/8" |
| Centre Distance | 2 3/8" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 56C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Left |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | motor frame size | output type | gear type | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E24MWNS 100:1 56C | SE Encore Series | 1001 | CW/CCW | 1/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 80:1 56C | SE Encore Series | 801 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 |
Explore Products
- DESTACO 70-13937 Dowel Pin
- HYDRO VACUUM GAB.5.10.2.1120.4 Deep Well Pump, Pump Diameter 4 Inch, Discharge 10 Degree, 2.20 kW, 400 V
- GATES 11/BX71 Cogged V-Belt, 73.734 Inch Length, 0.46 Inch Thickness
- NTN SUCNFL206-20CCFG1 Flange Bearing, 2 Bolt, 1 1/4 Inch Bore, Polymer, Set Screws, 5 53/64 Inch Length
- BUSSMANN CB50110307 Barrier Terminal Block
- LYNDEX-NIKKEN 560-001B Collet, Round Face, 3.2700 Inch Overall Length, 1.4850 Inch Head Dia
- REELCRAFT EA33112 L10A Motor Driven Hose Reel, 12 VDC, Inner Diameter 3/4 Inch, Hose Length 100 Feet
- BATTERY TENDER 081-0069-6 Fused Ring Terminal Harness 18 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Bar Clamp/Spreaders
- Sound Proofing and Acoustical Absorption Products
- Replacement Humidifier Pads
- Laboratory Desiccators
- Combination Safety Cabinets
- HELICOIL Roughing Taps
- MCR SAFETY Luminator Reflective Rain Gears
- MUELLER INDUSTRIES 74G Ductile Iron Double Disc Check Valves
- ANVIL 260RISS Series Clevis Hangers With Insulation Saddle Systems
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Filter Flasks
- BUSSMANN CAV Series Fuse Links
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 9/16-12 Unc
- KIMBERLY-CLARK Coveralls
- FLUID-O-TECH PO 500-1000 Series Rotary Vane Pumps
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Ultra Stack And Hang Bin Dividers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E24MSFM41220HC Gear Reducer, 56C Input Flange, 3-Piece Coupled
€4,337.53 /unit

