WINSMITH E24MSFM41160GC Gear Reducer, 56C Input Flange, 3-Piece Coupled
Get it by Thursday, Apr 9
€2,741.26 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 1" |
| Center Distance | 2 3/8" |
| Centre Distance | 2 3/8" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 56C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Left |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | motor frame size | output type | gear type | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E24MWNS 100:1 56C | SE Encore Series | 1001 | CW/CCW | 1/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 80:1 56C | SE Encore Series | 801 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 |
Explore Products
- ANVIL 0306050600 Flanged Lateral, Class 125 Standard, Black, 4 Inch Nominal Size
- SIOUX CHIEF 696-GLVH2C
- MAIN FILTER INC. MF0197149 CS06CN Interchange Spin-On Filter, Wire Mesh, 60 Micron, Buna Seal, 8.307 Inch Height
- APPLETON ELECTRIC 75SA2F4 Cable Gland, Stainless Steel, M75 Size
- GATES AT5-75-30M-LLUKHBNT Synchronous & Timing Belt
- REGAL 008204AS64 Spiral Point Tap, #8-32 Size, H2 Limit, 2 Flutes, Bottom With Chrome over Nitride
- BATTERY DOCTOR 30200 Fuse Tap, Round Glass Fuse
- QA1 45GY32 Spherical Plain Bearing, 2 1/2 Inch Bore Dia, 3 15/16 Inch OD, 1.875 Inch Outer Ring
Explore More
- KEYSHAFT
- Plate Underliners Bases and Domes
- Swivel Connectors
- Receptacle and GFCI Testers
- Eyebolts
- Personal Eye Wash Stations
- ADB HOIST RINGS MFG. Weldless Alloy Rings
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, Palm Dotted/Double Dipped
- MUELLER INDUSTRIES LF351-N Iron Body Y Strainers
- WESTWARD Center Punch
- ALL GEAR Rigging Ropes
- SIEMENS Terminals
- GUARDAIR Ultra WhisperJet Series Air Guns, LongTrigger
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS 4 Shelf Convenient 1 Box Wire Shelving Units
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E24MSFM41160GC Gear Reducer, 56C Input Flange, 3-Piece Coupled
€2,741.26 /unit

