WINSMITH E24MSFD31160LC Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
Get it by Thursday, Apr 9
€2,123.55 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 1" |
| Center Distance | 2 3/8" |
| Centre Distance | 2 3/8" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 56C |
| Reduction Stages | Double |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Right |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 30.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | motor frame size | output type | gear type | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E24MWNS 100:1 56C | SE Encore Series | 1001 | CW/CCW | 1/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 80:1 56C | SE Encore Series | 801 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 |
Explore Products
- GRAINGER PK51618-11HH-01 Hex Head Cap Screw, 5/16 In - 18 Thread Size, PEEK, 1 In Lg., 1/4 In Head Ht., Not Gr.
- PIP 1017R Hand Protection Chemical Resistant Coated Gloves, L, Dozen
- BATTALION 4JG51 Cabinet Cupboard Latch 1-3/4 Inch
- DAYTON 2TAV3 Cable 1/8 Inch Length 50 Feet Working Load Limit 140 Lb
- MORSE CUTTING TOOLS 98639 Solid Threading Mill, M18 × 2.5Mm Size
- SUPER-STRUT S201L-8 Shelf Bracket, Left Side, 8 Inch Size
- VERMONT GAGE 251212210 Disc Set, 1 Style, Class X, Go, Steel
- WOODHEAD 1300500222 ENQ2105M010 Cordset, Male, 1m, Stranded
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable Lockouts
- Number Tags
- Structural Bolts
- Bump Caps
- Slotted Shim Stock
- CONDOR Back Supports With Stay, Elastic, Detachable Knit Elastic
- KRYTOX GPL 226 Series Anti Corrosion Grease
- DEWALT Protector Safety glasses
- RUD CHAIN VCGH-S Excavator Hooks
- MUELLER INDUSTRIES 90 Cast Carbon Steel Butterfly Valves
- LABELMASTER Cargo Aircraft Only Label
- CAMLOCK FITTINGS Male Adapter, Female NPT Threads
- EMPIRE Motors
- ALTRONIX VertiLineDV Series CCTV DC Rack Mount Power Supplies, 16 Output
- 3M Xtract Pneumatic Random Orbital Sanders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E24MSFD31160LC Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
€2,123.55 /unit

