WINSMITH E24MDSX31150MM Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,211.07 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Footless Hollow Shaft Output |
| Bore Size | 0.9375" |
| Center Distance | 2 3/8" |
| Centre Distance | 2 3/8" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 56C |
| Reduction Stages | Helical Primary |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Right |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 28.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0420229 HP16DNL83MSB Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 7.4 Inch Height
- STRANCO INC DBV-4-Z-10 Die Cut Letter Label Z 10 Cards
- RIDGID 27498 V-Belt
- VERMONT GAGE 111291000 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 0.91 Inch Size
- SPEC T41770 Extension Spring, High Precision, Stainless Steel, 60.8 mm Overall Length
- KOHLER ENGINES 24 083 02-S Engine Pre-Cleaner
- BOSTON GEAR 309B-20-G
Explore More
- KEYSHAFT
- Ring Terminals
- Plastic Utility Carts
- Lockset Latches
- Revolving Storage Bins and Racks
- Lab Oven and Furnace Accessories
- PLAST-O-MATIC VB Series Compact And Self Closing Vacuum Breakers
- OIL SAFE Stretch Spout Lids
- VIEGA PROPRESS Coupling with Stops, SS, Press x Press, FKM
- MUELLER INDUSTRIES 126F-CS Basket Strainers
- NORTON ABRASIVES Very Fine Abrasive Rolls
- PANAVISE Replacement Jaw Pads
- GROVE GEAR EL Series, Size 824, Aluminum Worm Gear Reducers
- SIOUX CHIEF OxBox 3/4 Inch Outlets, Arrester
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E24MDSX31150MM Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
€2,211.07 /unit
