WINSMITH E24MDSS52180EK Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Hollow Bore
Get it by Wednesday, Apr 8
€1,826.24 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Footless Hollow Shaft Output |
| Bore Size | 1 1/8" |
| Center Distance | 2 3/8" |
| Centre Distance | 2 3/8" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 143-145TC/182-184C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Left & Right (Hollow Output) , Symmetric Shaft |
| Shaft Classification | Quill Input Adaptor, Hollow Output, Housing Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 47 |
| Ship height (cm) | 19.69 |
| Ship length (cm) | 27.94 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| HS code | 8483404010 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | motor frame size | output type | gear type | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E24MWNS 100:1 56C | SE Encore Series | 1001 | CW/CCW | 1/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 80:1 56C | SE Encore Series | 801 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 |
Explore Products
- PETERSEN PRODUCTS 147-0030-P10 Test Plug, High Pressure Test, 3.13 Inch Diameter, 1/2 Inch NPT Bypass Size
- APPROVED VENDOR 2HKC2 Rod Steel 1144 3 Inch Diameter x 3 Feet Length
- WINTERS INSTRUMENTS PRL014 Regulator Gauge, 2X1/8 Inch, Npt Back 0/60 Psi/Kpa
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QP184850SS-4 Shelving Unit, 48 Inch W x 18 Inch D x 50 Inch H, 2000 Lbs Load Capacity
- GRAINGER LBT-SS7120 Pin, 5/16 In Pin Dia., 1 1/2 In Shank Lg.
- SPEEDAIRE HL021300AV Rubber ft Kit
- WINTERS INSTRUMENTS NVA2001N Valve, Ssnace, 1/2Mx1/2Fnpt, Hard, 6K
- NVENT 4010600EG Clevis Hanger 6 Inch 1940 Lb Max Load
Explore More
- KEYSHAFT
- Maintenance Set
- Electrical Properties Data Loggers
- Beam and Rail Grabs and Tongs
- Spray Gun Cup Liner
- Penetrants and Lubricants
- WESTWARD Knee Pads
- AKRO-MILS 30250 Akrobins Plastic Storage Bins
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Polyurethane, Palm Dipped, White
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Metric, Deep
- RUD CHAIN VLBS-U-LT Load Rings For Welding
- APPROVED VENDOR Current Transformer
- APPROVED VENDOR Coupling, Compression, White, PVC, NSF Certified
- PHILIPS BURTON Replacement Handles
- DYNABRADE Air Powered Belt Sanders
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU740 Gas Springs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E24MDSS52180EK Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Hollow Bore
€1,826.24 /unit

