WINSMITH E24MDSS51190DN Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,826.24 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Footless Hollow Shaft Output |
| Bore Size | 1.1875" |
| Center Distance | 2 3/8" |
| Centre Distance | 2 3/8" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 56C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Left & Right (Hollow Output) , Symmetric Shaft |
| Shaft Classification | Quill Input Adaptor, Hollow Output, Housing Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 47 |
| Ship height (cm) | 19.69 |
| Ship length (cm) | 27.94 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| HS code | 8483404010 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | motor frame size | output type | gear type | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E24MWNS 100:1 56C | SE Encore Series | 1001 | CW/CCW | 1/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 80:1 56C | SE Encore Series | 801 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 |
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 52562 Cutting End Mill, ‎0.037 Dia., 1-1/2 Overall Length, 2 Flute
- GORILLA MILL CEM516R2060 71254 Carbide End Mill 2-1/2 Inch
- WATTS FAK MT 3 905037 Gate Valve Mounting kit, 3 Inch Size
- RULAND MANUFACTURING LV-MCL-14-F Quick Clamping Shaft Collar, 14 mm Bore Dia, Round, Carbon Steel, Black
- EATON QBHW3035HS Miniature Circuit Breaker, 240 VAC, 35A, 22 kA, 3P, Shunt/Thermal Magnetic Trip
- DDS 9511513TC Rotary Shaft Oil Seal, 2 Lip With Spring, Tc, Nitrile, 95 mm ID, 115 mm Od, 13 mm Width
- HONEYWELL LSXN7L Explosion Proof Limit Switch Side Actuator
Explore More
- KEYSHAFT
- Wet Mop Kits
- HVAC Relays
- Conduit Fittings
- Measuring Tapes
- Safety and Disconnect Switch Accessories
- HELICOIL Roughing Taps
- ANSELL 58-335 Alphatec Chemical Resistant Gloves With Moisture Absorbent Inner Coating
- MUELLER INDUSTRIES 721-N Triple Duty Control Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Wide Mouth, HDPE
- HOFFMAN QLine E Series Type 4X Enclosures
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 DWV Fabricated Fitting Wyes, Socket x Socket x Socket
- CONDOR Goatskin Leather Tan Driver Gloves
- CONTINENTAL Banded V Belts
- GRAINGER Legs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E24MDSS51190DN Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
€1,826.24 /unit

