WINSMITH E24MDSM53240A8 Gear Reducer, 180TC Input Flange, Hollow Bore
Get it by Wednesday, Apr 8
€2,282.74 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Footless Hollow Shaft Output |
| Bore Size | 1 1/2" |
| Center Distance | 2 3/8" |
| Centre Distance | 2 3/8" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 182-184TC |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Symmetric Shaft |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 47 |
| Ship height (cm) | 19.69 |
| Ship length (cm) | 27.94 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| HS code | 8483404010 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | motor frame size | output type | gear type | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E24MWNS 100:1 56C | SE Encore Series | 1001 | CW/CCW | 1/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 80:1 56C | SE Encore Series | 801 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 |
Explore Products
- TSUBAKI 80SH11H HARDENED SPKT
- AVEN 18037TT Precision Tweezer Titanium 4-1/2 In
- TEADIT SW304X.12.150 Metalflex Spiral Wound Gasket, 913, 12 Inch Size, 150# Class, 304/XHR Winding, CS Outer
- GRAINGER CPB035 Cap Nut, 5/16 In - 24 Thread Size, 17/32 In Overall Ht., 1/2 In Hex Wd., Gr. 18-8
- ARLINGTON INDUSTRIES DVFR3BLGC Recessed InBox, 6.818 x 7.93 Inch Size
- SANDPIPER SB25,DN5A(S). Ball Valve AODD Pump, Heavy Duty, Metallic, Aluminum, Alum Air Section, 1 Inch Port
- EATON C25DNB330A Definite Purpose Contactor, Mounting Plate, 48 Vdc, 2 And 3-Pole, 3-Pole, Non-Reversing
- BALDOR / DODGE A73269 TDT7 Reducer T-ARM Rod End ZP
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Lamps and Bulbs
- Ovens Griddles Sandwich Presses and Fryers
- Agricultural Fans
- Emergency Eye Wash and Shower Accessories
- Torsion Springs
- FALLTECH Belly Pads with Upper Torso Connection, Tongue
- JOHN GUEST Swivel Male Branch Tees, NPTF Thread, Acetal Gray
- KEO Dovetail Cutters
- KEO Countersinks, 6-Flute, Carbide
- SAW TRAX Sign Maker Panel Saw and Substrate cutter
- APPLETON ELECTRIC Hazardous Lighting Fixture, 30Vdc
- EDWARDS SIGNALING LED Stack Light Bulbs
- 80/20 15 Series 1515-LS Four Open T-Slotted Profile Extrusions
- AIRMASTER FAN PLDA Series Epoxy Coatings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E24MDSM53240A8 Gear Reducer, 180TC Input Flange, Hollow Bore
€2,282.74 /unit

