WINSMITH E24MDSM52200BT Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Hollow Bore
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,282.74 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Footless Hollow Shaft Output |
| Bore Size | 1 1/4" |
| Center Distance | 2 3/8" |
| Centre Distance | 2 3/8" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 143-145TC/182-184C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Symmetric Shaft |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 51 |
| Ship height (cm) | 19.69 |
| Ship length (cm) | 27.94 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| HS code | 8483404010 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | motor frame size | output type | gear type | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E24MWNS 100:1 56C | SE Encore Series | 1001 | CW/CCW | 1/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 80:1 56C | SE Encore Series | 801 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 |
Explore Products
- APOLLO VALVES 88A24A7080MG Ball Valve, 4 Inch Size, 150RF, Full Port, Carbon Steel, 4 Inch Extension Bnnt
- SPEARS VALVES 1880-360 Nipple, Threaded One End, Schedule 80, 1/4 x 36 Size, PVC
- BOSTON GEAR FWA752-900-B5-G Reducer, Double Reduction, 900:1 Ratio, No Base, G Assembly
- FIBERGRATE 876100 Grating Clip, SS, Saddle Clip, Plain, Gr. 316
- AME INTERNATIONAL 67806 Extension, 3/4 x 1 Inch Size
- GATES 4/B109 Banded V-Belt, 4 Strand, 112 Inch Outside Length
- MEASURETEK 12R981 Bench Scale, 19 3/4 Inch Weighing Surface Dp, 15 3/4 Inch Weighing Surface Width, kg/lb
- TEMPCO TFP02666 Flanged Immersion Heater, 240 VAC, 12000 W, 3 Inch Flange Size, 48 sq Inch, 3 Phase
Explore More
- KEYSHAFT
- Stretch Wrap Films
- Parts Chests and Boxes
- Photoelectric Sensor Cables
- Boring and Grooving Tool Holders
- Plastic Perforated Sheets
- ANSELL 70-761 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- MECHANIX TAA Fastfit Covert Tactical Gloves
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 190/200/208/220/230/240V Delta Primary Volts
- ANVIL 2174 Series Socket Weld Couplings, Forged Steel
- COOPER B-LINE Type 1 Quick Connect Hinge Cover Lay In Wireway End Flanges
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Nipples, 12 Inch Diameter, Plain Ends
- EATON BR Series OEM Interior Assemblies
- CEMENTEX USA Screwdriver Kits
- TSUBAKI Plain Bore Sprockets, 1 Inch Pitch, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E24MDSM52200BT Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Hollow Bore
€2,282.74 /unit

