WINSMITH E24MDSM32160H0 Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Hollow Bore
Get it by Thursday, Apr 9
€2,282.74 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Footless Hollow Shaft Output |
| Bore Size | 1" |
| Center Distance | 2 3/8" |
| Centre Distance | 2 3/8" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 143-145TC/182-184C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Right |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 51 |
| Ship height (cm) | 19.69 |
| Ship length (cm) | 27.94 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| HS code | 8483404010 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | motor frame size | output type | gear type | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E24MWNS 100:1 56C | SE Encore Series | 1001 | CW/CCW | 1/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 80:1 56C | SE Encore Series | 801 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 |
Explore Products
- ANVIL 0390038651 6 X 11/4 Steel Grooved X Threaded Swaged Nipple
- GRAINGER LTB 22W/W Protective Leg Tip Slip On Round 1-7/32
- APOLLO VALVES 77103SV Ball Valve, Full Port, Size 1/2 Inch NPT, Bronze
- DAYTON 33RG97 Cable 3/16 Inch 250 Feet 19 x 7 Stainless Steel
- RIDGID 17502 Knockout Punch, 3/4 Inch Size
- BALDOR / DODGE 015609 40HCB Elastomeric Coupling, Shaft Size 1.1875 Inch, Rating 5000 Rpm
- EATON SOX23211B4692M1011 Solar Inverter, 3-Phase, Negative Ground, 250 kW, 312A, 300-600 VDC Input, 480 VAC Output
- SPEEDAIRE CG1A32-PS Seal Kit, 32mm Bore Dia., Piston Seal, Rod Seal, Tube Gasket, Valve Retaining Gasket
Explore More
- KEYSHAFT
- Faceshield Assemblies
- Pneumatic Lubricators
- Truck Mirrors
- Panel Nuts
- Duct and Fittings
- AKRO-MILS 30128 Shelf Bins
- UVEX BY HONEYWELL SVP 200 Series Safety Eyewears
- KEO Kounterbore Sets
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 38 x 19 mm Size
- ANVIL AS871 Series Safety Anchor Straps
- EATON E34 Series Hazardous Non Illuminated Push Buttons
- LOVEJOY RunRight Metric Tensioners, Type RT
- BOSCH Impact Socket Adapters
- MERSEN FERRAZ Current Transformers/External Current Transformers
- WILKERSON FRLs M16 Series Compact Coalescing Filters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E24MDSM32160H0 Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Hollow Bore
€2,282.74 /unit

