WINSMITH E24CSFS33240B7 Gear Reducer, 180TC Input Flange, 3-Piece Coupled
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,589.23 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 1 1/2" |
| Center Distance | 2 3/8" |
| Centre Distance | 2 3/8" |
| Input Style | C Flange With Coupling Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 182-184TC |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Right , Left & Right (Hollow Output) |
| Shaft Classification | Coupled Input Adaptor, Hollow Output, Flange Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 26.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | motor frame size | output type | gear type | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E24MWNS 100:1 56C | SE Encore Series | 1001 | CW/CCW | 1/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 80:1 56C | SE Encore Series | 801 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 |
Explore Products
- KM SYSTEMS KM63TSNEL3 Groove/Cutoff
- MAIN FILTER INC. MF0835521 HC2196FDN6Z50 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 6.71 Inch Height
- OSG 3097251 Corner Radius End Mill, Carbide, Wxs, 2 mm Milling Dia., 40 mm Neck Lg, 3 Flutes
- SPEARS VALVES 4136-010RBC Reinforced Male Adapter, RMPT x Socket, 1 Size, CPVC
- MAIN FILTER INC. MF0835636 HC9100FCN13Z Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 12.99 Inch Height
- THERMCO GW2538 Hydrometer Specific Gravity 0.002
- BALDOR / DODGE 26Q20LR14WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
- DYNABRADE 59074 Bushing
Explore More
- KEYSHAFT
- Prep and Hold Utensils
- Voice Data Connectors
- Sight Gauges
- Cryogenic Solenoid Valves
- Helical Thread Insert Kits
- CONDOR Men's Kevlar Cotton Heat Resistant Gloves
- BIG BILL Westex Ultrasoft Flame Resistant Coveralls
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, 316 Stainless Steel
- WESTWARD Caulk Gun, Smooth Rod
- KERN AND SOHN 347 Series Weight Containers
- CASH VALVE LS3 Series Pressure Regulators
- DAYTON Right Angle AC Gearmotors, Right Hand Output Shaft, PSC
- B & B MANUFACTURING Idler Pulleys
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E24CSFS33240B7 Gear Reducer, 180TC Input Flange, 3-Piece Coupled
€1,589.23 /unit

