WINSMITH E24CSFS31190HR Gear Reducer, 56C Input Flange, 3-Piece Coupled
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,798.04 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 1.1875" |
| Center Distance | 2 3/8" |
| Centre Distance | 2 3/8" |
| Input Style | C Flange With Coupling Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 56C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Right , Left & Right (Hollow Output) |
| Shaft Classification | Coupled Input Adaptor, Hollow Output, Flange Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 26.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | motor frame size | output type | gear type | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E24MWNS 100:1 56C | SE Encore Series | 1001 | CW/CCW | 1/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 80:1 56C | SE Encore Series | 801 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 |
Explore Products
- ANVIL 0500187224 Welded Eye Rod, Black, 7/8 Inch Rod Size, 14 Inch Length
- WINTERS INSTRUMENTS PEC0213 Pec 4 Inch Ss/Ss, 0/3, 000 Psi/Kpa, 1/2 Inch Npt Btm, 2 X Spst Contacts
- DURAPULSE GS23-2020 General Purpose Drive, Enclosed, 230 VAC, 20Hp With 3-Phase Input
- HUMBOLDT HM-2702.100S Shearbox Cutter, 100mm, Square
- AIGNEP 85170-08-04 Composite 45 Degree Swivel Elbow, 1/2 Inch Tube x 1/4 Inch Swift-Fit
- GROVE GEAR EL8520527.36 Output Worm Gear Reducer
- HOFFMAN CP2424G 26479 Interior Panel Steel 22.2 Inch Height x 22.2 Inch Width
- MAIN FILTER INC. MF0504175 2058213 Hydraulic Filter, Wire Mesh, 125 Micron Rating, Seal, 10.236 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanding Hand Pad Rolls
- Ductless Split Systems A/C and Heat Pumps
- Cordless Crimpers
- Machine Guards
- Enclosure Air Conditioners Accessories
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Blue
- DESTACO 331-R Series Pull Action Latch Clamps
- ASHCROFT 1009 Stainless Steel Gauge, Stainless Steel Tube
- MUELLER INDUSTRIES 101MBP Silent Check Valves
- OSG HSSE Spiral Flute Tap, Black Oxide Finish
- EATON Pushbutton Transformers
- WEG Mounting Adapters
- SCOTSMAN Timers
- SEALMASTER CRBFTRS Series Two-Bolt Flange Bearings, Bolt-On Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E24CSFS31190HR Gear Reducer, 56C Input Flange, 3-Piece Coupled
€2,798.04 /unit

