WINSMITH E24CDSS51240BT Gear Reducer, 56C Input Flange, 3-Piece Coupled
Get it by Monday, Apr 13
€1,387.76 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Footless Hollow Shaft Output |
| Bore Size | 1 1/2" |
| Center Distance | 2 3/8" |
| Centre Distance | 2 3/8" |
| Input Style | C Flange With Coupling Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 56C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Left & Right (Hollow Output) , Symmetric Shaft |
| Shaft Classification | Coupled Input Adaptor, Hollow Output, Housing Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 25.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | motor frame size | output type | gear type | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E24MWNS 100:1 56C | SE Encore Series | 1001 | CW/CCW | 1/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 80:1 56C | SE Encore Series | 801 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 |
Explore Products
- GATES 7858-5214 Taper-Lock Bushing With 2-7/8 Inch Bore
- GRAINGER 206-603023 Corner Radius End Mill, Ticn Finish, 4 Flutes, 1/2 Inch Milling Dia, 1 Inch Length Of Cut
- ZSI-FOSTER SL5205 ZSI SL5205
- GRAINGER ZUSAH4X265 O-Ring, 265 mm Inside Dia, 273 mm Outside Dia, 273 mm Actual Outside Dia, Black
- LINN GEAR 50FB14HX.750 Finished Bore Sprocket, 50 Chain, 0.75 Inch Bore Dia., 2.809 Inch Pitch Diameter
- PROTEKTIVE PAK 231726 Nozzle, Long Soft Rubber, With Mini Crevice Tool
- SPEARS VALVES 854-030-1S Flange Replacement Split Rings, 3 Size, PVC
- GATES 734793175 Coupling
Explore More
- KEYSHAFT
- Replacement Conveyor Belts
- Balancing Dampers
- Firestop Sealants Caulks and Putties
- Strain Relief Grips
- Cabinet Bench Accessories
- JOHN GUEST Union Connectors, Polypropylene White
- KEO NC Spotting Drills, 90 Degrees Point Angle
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, Carbide Tipped
- MUELLER INDUSTRIES LF351-N Iron Body Y Strainers
- SOUTHWIRE COMPANY Voice Data Cable
- COOPER B-LINE B204 Series Channel End Caps
- MARTIN SPROCKET Conveyor Series Stock Bore A Type Roller Chain Sprockets, 2080 Chain Number
- JOHNSON CONTROLS Actuator Accessories
- ALLEGRO SAFETY Motors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E24CDSS51240BT Gear Reducer, 56C Input Flange, 3-Piece Coupled
€1,387.76 /unit

