WINSMITH E24CDSS51190FA Gear Reducer, 56C Input Flange, 3-Piece Coupled
Get it by Monday, Apr 13
€1,661.80 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Footless Hollow Shaft Output |
| Bore Size | 1.1875" |
| Center Distance | 2 3/8" |
| Centre Distance | 2 3/8" |
| Input Style | C Flange With Coupling Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 56C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Left & Right (Hollow Output) , Symmetric Shaft |
| Shaft Classification | Coupled Input Adaptor, Hollow Output, Housing Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 25.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | motor frame size | output type | gear type | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E24MWNS 100:1 56C | SE Encore Series | 1001 | CW/CCW | 1/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 80:1 56C | SE Encore Series | 801 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 |
Explore Products
- AIR HANDLER 6B755 Air Filter Pad, 12 x 24 x 1 Inch Nominal Filter Size, Polyester, Surface Tackifier, Blue/White
- MORSE CUTTING TOOLS 92665 Round Carbide Drill, ‎#54 Dia., 0.055 Inch Shank, 1/2 Inch Flute Length
- VERMONT GAGE 911491350 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.9135 Inch Size
- INGERSOLL-RAND 2145-D565 Inlet Bushing Assembly, 3/4 Inch Impact Wrench
- OETIKER 17800217 Screw Clamp, 0.35 Inch Band Width, 0.6 mm Thick, 234 to 245 mm Size Range
- KRUEGER OF-1.5-33 Overfill Alert Gauge, 1.5 Inch NPT Opening, 33 Inch Depth, Galvanized Steel
- PASS AND SEYMOUR PS20AC2-GRY Toggle Switch, Gray, 120V, 20A, 120/277VAC, Double Pole
- MAIN FILTER INC. MF0318698 0110D005BHHC Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 6.02 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Dock Equipment Accessories
- Spray Gun Accessories
- Forklift Lifting Beams and Hooks
- Vibration Sensors
- Chain Couplings
- VERMONT AMERICAN High Carbon Steel Metric Taps
- CAIMAN Hi Vis Reflective Back Knuckle Protection Mechanics Gloves
- DESTACO 334-M Series Pull Action Latch Clamps
- LOC-LINE Acid Resistant Elbows
- ACME ELECTRIC WI150 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- HONEYWELL Mounted Pneumatic Relays
- WARING COMMERCIAL HGB Series Container
- MARTIN SPROCKET M-HE Conveyor Bushings
- SPEEDAIRE Pins
- ROLAIR Pressure Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E24CDSS51190FA Gear Reducer, 56C Input Flange, 3-Piece Coupled
€1,661.80 /unit

