WINSMITH E17MDTD31000N4 Speed Reducer, 56C Motor Frame, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input
Get it by Tuesday, May 26
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Worm On Top |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Centre Distance | 1 3/4" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 56C |
| Output Type | Solid Output Shaft |
| Reduction Stages | Double |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Solid Out Right Ext |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Explore Products
- REELCRAFT L 3030 123 3 Power Cord Reel, Single Receptacle, 12 AWG, 3 Conductors, 30 ft. Length
- HUB CITY 0220-81321 Worm Gear Speed Reducer, Solid Input/Output Shaft, Right Worm
- MERSEN FERRAZ A085583 45ASD72V160P-3 Fuse, 160A
- NEWCO 912A2M03X006
- DIXON 675 Double Bolt Clamp, SC12 Saddles, Plated Iron, Bolt Type MB8500
- BROWNING 6TB40 P2
Explore More
- KEYSHAFT
- Truck Box and Jobsite Box Accessories
- Wireway Fitting Accessories
- Shaft Collars
- Ear Muffs
- Metal Detectable Markers and Pens
- MILLER ELECTRIC Metalworker Welding Gloves
- IRONCLAD EXO Impact Resistant Gloves
- OK INDUSTRIES Wire Wrapping Wires, Pre-Cut and Pre-Stripped
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 12mm Tubes
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 17mm Tubes