FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spark Plug Socket |
| Bolt Clearance | 19/32" |
| Category Type | Spark Plug Socket |
| Drive Size | 3/8" |
| Drive Type | Hand |
| Finish | Chrome |
| Insulated | No |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement Type | SAE |
| Number Of Points | 6 |
| Output Drive Size | 5/8" |
| Overall Length | 2 1/2" |
| Socket Depth | Deep |
| Socket Size | 5/8" |
| Tether Capable | No |
| Tether Ready | No |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.1 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Drive Size | Overall Length | Output Drive Size | Socket Depth | Finish | Material | Number Of Points | Drive Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 54PR30 | 1/2" | 2 11/16" | 13/16" | Deep | Chrome | Alloy Steel | 6 | Hand | €4.48 | |
| 54PR31 | 1/2" | 2 9/16" | - | Deep | Chrome | Alloy Steel | 6 | Hand | €4.71 | |
| 54PR32 | 1/2" | 2 11/16" | - | Deep | Chrome | Alloy Steel | 6 | Hand | €4.88 | |
| 54PR29 | 1/2" | 2 1/2" | 5/8" | Deep | Chrome | Alloy Steel | 6 | Hand | €3.85 | |
| 54PR28 | 1/2" | 2 1/2" | 9/16" | Deep | Chrome | Alloy Steel | 6 | Hand | €5.05 | |
| 54PR24 | 3/8" | 2 11/16" | 13/16" | Deep | Chrome | Alloy Steel | 6 | Hand | €6.76 | |
| 54PR25 | 3/8" | 2 9/16" | - | Deep | Chrome | Alloy Steel | 6 | Hand | €2.78 |
Explore Products
- BANJO FITTINGS VSMT25356 Full Port Stubby 4 Bolt End Plate Machined, 2 Inch Size
- TECHNIKS DNA11TWA Collet Wrench
- VESTIL L-270-DC-HD-SS Stainless Steel DC Power Tote Lift 63 Inch x 26-3/4 Inch x 46 Inch 2000 lb Capacity, Blue
- SIOUX CHIEF 908-40021601 Straight MIP Adapter, Compression X MIP 1/4 X 3/8 Poly
- GROVE GEAR EL8520576.55 EL-HMQ852-15-H_-56-55 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 3.438 Inch O.D, Aluminum
Explore More
- KEYSHAFT
- Color Coded Brushes
- Coiled Air Hose Assembly
- AC Speed Controls
- Halogen Leak Detector Accessories
- Stainless Steel Foil Rolls
- FALLTECH Belly Pads with Upper Torso Connection, Tongue
- FACOM 126A Hinged Hook And Pin Wrenches
- FACOM 66A Hinged Socket Wrenches
- MUELLER INDUSTRIES 125FCI-N Iron Body Simplex Basket Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Rectangular PP Bottles, Wide Mouth
- EATON NRX Series Power Defense ICCB Accessories
- LINN GEAR Extended Pitch Type B Small Roll Sprockets, 2060 Chain
- SIEMENS Auxiliary Contact Blocks
- ZURN Valve Rebuild Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 54PR23 Spark Plug Socket, 3/8 Inch Drive Size, 5/8 Inch Size, 6-Point
€6.03 /unit

