FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Inverter |
| Application | Vehicles |
| Case Material | Aluminum |
| Connection Type | Clamp |
| Dc Connection | Battery Clamps |
| Depth | 7 3/8" |
| Fused | Yes |
| Height | 2 15/16" |
| Includes | (2) Battery Clips |
| Input Connection | Clamp Cable |
| Inverter Output Form | Modified Sine Wave |
| No. Of Outlets | 2 |
| Number Of Standard Usb Ports | 1 |
| Number Of Usb-c Ports | 0 |
| Output Form | Modified Sine Wave |
| Overall Depth | 7 3/8" |
| Overall Height | 2 7/8" |
| Width | 4 15/16" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.49 |
| Ship height (cm) | 7.46 |
| Ship length (cm) | 18.73 |
| Ship width (cm) | 12.54 |
| Country of Origin | CN |
Explore More
- KEYSHAFT
- Retaining and Lock Ring Pliers
- Electric Hand and Die Grinders
- Hydraulic Hose Adapters and Plugs
- Splice Kits
- Unvented High Intensity Infrared Heaters
- AKRO-MILS 30280 Akrobins Super Size Bins
- DESTACO 227 Series Horizontal Hold Down Clamps
- MAYHEW TOOLS Ladyfoot Pry Bars
- DAYTON Motor Mounting Rings
- MILLER - WELDCRAFT Power Cable, Rubber
- MARTIN SPROCKET 3/8 Inch Drive Hex Bit Sockets, Chrome
- BROWNING 5V Series Variable Speed Sheaves, 3 Grooves
- POWER FIRST Non-Insulated Fork Terminals, Standard Fork
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 54DC44 Inverter, 800W Nominal Output, 2 Outlets
€161.21 /unit
