FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Bit |
| Bit Style | Phillips |
| Category Type | Socket Bits |
| Drive Size | 3/8" |
| Finish | Chrome |
| For Screw Type | Phillips |
| Impact Rated | No |
| Insert Length | 7/8" |
| Insulated | No |
| Locking | No |
| Magnetized Tip | No |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement Type | Metric |
| Non Sparking | No |
| Non-sparking | No |
| Number Of Points | 6 |
| Overall Length | 1 13/16" |
| Replaceable Insert | No |
| Sae Or Metric | Metric |
| Size | #1 |
| Socket Depth | Standard |
| Tether Style | Not Tether Capable |
| Tip Style | Phillips |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 4.6 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Drive Size | Tip Style | Finish | Measurement Type | Overall Length | Insert Length | For Screw Type | Sae Or Metric | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
20WZ92 | 1/4" | Torx | Chrome | Torx | 1 3/8" | 63/64" | Torx | SAE | €7.90 | |
![]() |
53YV79 | 3/8" | Hex | Chrome | SAE | 1 3/4" | 7/8" | Hex | SAE | €5.69 | |
![]() |
54TL89 | 1/4" | Hex | Chrome | SAE | 1 1/2" | 5/8" | Hex | SAE | €6.06 | |
![]() |
54TM01 | 1/4" | Hex | Chrome | SAE | 4 3/4" | 3 7/8" | Hex | SAE | €6.13 | |
![]() |
54TM97 | 1/2" | Hex | Chrome | Metric | - | 1/2" | Hex | Metric | €7.38 | |
![]() |
54TL56 | 3/8" | Hex | Chrome | SAE | 1 3/4" | 3/4" | Hex | SAE | €9.89 | |
![]() |
54TM95 | 1/2" | Hex | Chrome | Metric | - | 1/2" | Hex | Metric | €5.74 |
Explore Products
- GROVE GEAR NH8240570.23 NH-HMQ824-60-H1-140-23 Worm Reducer, 60:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Cast Iron
- RHEEM AP12646 PVC Elbow, 45 Deg., 2 Inch Size
- REGAL 099550RM Carbide End Mill, Single End, 1/8 Inch Dia., 2-1/4 Inch Length, 4 Flutes
- RULAND MANUFACTURING WCL-28-F 1 3/4 Inch Double Wide Shaft Collar, Black Oxide Steel, One-Piece Clamp Style, 2 3/4 Inch OD, 1 15/32 Inch Wd.
- BUSSMANN FRS-R-3 Fuse, 3 Amp, 600 VAC, 5 Inch Lg, 13/16 Inch Dia., Cylindrical Body, Fiberglass
- VULCAN HART 722053 Heating Element, Deck Oven
- GATES 7/8V4000 Banded V-Belt, 7 Strand, 400 Inch Length, 0.968 Inch Thickness
- OSG 1400138300 Thread Forming Tap, 3/8 Inch - 24 Thread Size, 3/4 Inch Thread Lg, Bright, H5 / 3B, Plug
Explore More
- KEYSHAFT
- Drain Cleaning Accessories
- Hydraulic Axle Jacks
- Water Level Testers
- Belt Drive Axial Downblast Exhaust Ventilators
- Grinder Accessories
- CONDOR Goatskin Leather Pearl Welding Gloves
- MCR SAFETY NXG Work Gloves, 13 Gauge, White
- LIFT-ALL Winch Cable
- VULCAN HART Wiring Harness
- PASS AND SEYMOUR Titan Series Fan Speed Controls
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL Twin Air Series Compressors
- OSG Solid Carbide Screw Machine Length Drill Bits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 53YV92 Socket Bit, 3/8 Inch Drive Size, Phillips Tip, #1 Tip Size, 1 13/16 Inch Length, Metric
€3.16 /unit







