FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Extension |
| Drive Type | Hand |
| Finish | Chrome |
| Impact Rated | No |
| Input Drive Gender | Female |
| Input Drive Shape | Square |
| Input Drive Size | 3/8" |
| Insulated | No |
| Locking | No |
| Material | Alloy Steel |
| No. Of Pieces | 1 |
| Non-sparking | No |
| Number Of Pieces | 1 |
| Number Of Points | 4 |
| Output Drive Gender | Female |
| Output Drive Shape | Square |
| Output Drive Size | 3/8" |
| Output Drive Type | Female Square |
| Overall Length | 3" |
| Socket Extension Type | Standard |
| Standards | Asme |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Overall Length | Output Drive Gender | Input Drive Size | Output Drive Size | Socket Extension Type | Drive Type | Output Drive Type | Drive Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1NUF1 | 10" | Male | 1/2" | 1/2" | Standard | Hand | - | 1/2" | €22.44 | |
![]() |
33M362 | 3" | Female | 3/8" | 3/8" | Wobble | Hand | Female Square | 3/8" | €2.66 | |
![]() |
33M363 | 6" | Female | 3/8" | 3/8" | Wobble | Hand | Female Square | 3/8" | €3.39 | |
![]() |
45J262 | 6" | Male | 1" | 1" | Standard | Hand | Male Square | 1" | €37.46 | |
![]() |
45J264 | 16" | Male | 1" | 1" | Standard | Hand | Male Square | 1" | €62.35 | |
![]() |
5MW42 | 16" | Male | 3/4" | 3/4" | Standard | Female Square | Male Square | 3/4" | €81.12 | |
![]() |
5MW43 | 4" | Male | 3/4" | 3/4" | Standard | - | Male Square | 3/4" | €48.31 |
Explore Products
- WOODHEAD 1300870024 910D123 Heavy Duty Hand Wind Reel 12/3 Size, SOW, 30.48m
- GROVE GEAR R8472048.00 Quill Input Inline Helical Reducer
- CLIMAX METAL PRODUCTS H2C-043 Shaft Collar Standard Clamp 7/16 Inch Bore Diameter
- HAYWARD ZMA1000V-000
- ECEF 5004CT Machine Tap, M4 Diameter, High Speed Steel
- STEARNS BRAKES 105600100BEF Brake, NEMA2 200VAC
- ACROVYN SM20CAP1351N Smokey Elm End Cap
- BALDOR / DODGE 040022 FAN Casting,319-F Aluminium Casting Shaft Collar
Explore More
- KEYSHAFT
- Flare Nut Wrench Sets
- Plug Fuses
- Specialty Tools
- Flame Resistant and Arc Flash Coveralls
- Continuous Flexing Cable
- DWYER INSTRUMENTS 477B Series Handheld Digital Manometers
- NEWSTRIPE Airless Striping Machines
- VIBCO VS Series Silent Pneumatic Turbine Vibrators
- ACME ELECTRIC WI150 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- ANVIL AS500BTB Series Welded Channels
- BRADY Pipe Marker, Chlorine Dioxide Liquid
- EBERBACH Variable Speed Double Stack Sieve Shakers
- MARTIN SPROCKET JA Series QD Bushings
- WINTERS INSTRUMENTS Light Duty Vibration Resistant Pressure Gauges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 53YV69 Socket Extension, Standard, 3 Inch Length, Hand Driven, Chrome, Steel
€4.30 /unit



