FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket |
| Bolt Clearance | 8.8 mm |
| Drive Size | 3/8" |
| Drive Type | Hand |
| Finish | Chrome |
| Impact Rated | No |
| Insulated | No |
| Locking | No |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement Type | Metric |
| Non-sparking | No |
| Number Of Points | 6 |
| Output Type | Hex |
| Overall Length | 1" |
| Product Type | Socket |
| Socket Depth | Standard |
| Socket Shape | Six Point |
| Socket Size | 13 mm |
| Standards | Asme |
| System Of Measurement | Metric |
| Tether Capable | Yes |
| Tether Ready | No |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Drive Size | Number Of Points | Socket Depth | Size | Socket Size | Socket Shape | Measurement Type | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
53YU55 | 1/2" | 12 | Standard | - | 1 1/16" | Twelve Point | SAE | 1 1/2" | €7.10 | |
![]() |
53YV37 | 1/2" | 12 | Deep | - | 1 1/4" | Twelve Point | SAE | 3" | €11.82 | |
![]() |
53YU56 | 1/2" | 12 | Standard | - | 1 1/8" | Twelve Point | SAE | 1 1/2" | €7.84 | |
![]() |
53YU17 | 1/2" | 6 | Standard | - | 1 1/8" | - | SAE | 1 1/2" | €8.41 | |
![]() |
53YU18 | 1/2" | 6 | Standard | - | 1 3/16" | Six Point | SAE | 1 1/2" | €8.83 | |
![]() |
53YU96 | 1/2" | 6 | Deep | - | 1 3/16" | Six Point | SAE | 3" | €13.90 | |
![]() |
53YU60 | 1/2" | 12 | Standard | - | 1 3/8" | Twelve Point | SAE | 1 1/2" | €15.12 |
Explore Products
- EATON E30KJ20 Pushbutton Operator Lens Type J, Green Actuator, Blank Legend, 1/8 Inch High
- APOLLO VALVES 9314504 Carbon Steel Unibody Reduced Port Ball Valve with 316 SS Ball and Stem, 2-1/4 Inch Stem Extension 1 Inch Size, 2 x FNPT
- APPROVED VENDOR P408IN Drill Bushing Type P Drill Size 8mm
- TB WOODS AJ25A11516 Disc Coupling Hub, Aj25-A X 1 Size
- CALBOND PV0580CN00 Nipple for PVC Coated Metal Conduit, 1/2 Inch Trade Size, 8 Inch Overall Length
- GATES 7840-2015 QD Style Bushing, 24 Mm
- SLOAN 3910420 ROYAL 116-1.6-PB Water Closet Flushometer, Manual, 1.6 gpf, PB Finish, Top Spud, Single Flush
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB PSMN24SB4 Circuit Breaker Switch, Input 24 VAC, 4 A
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatic Fasteners
- Wire Cart Accessories
- VAV Controls
- Retaining Ring Assortments
- HELICOIL Spiral Point Plug Taps, 4H5H, Metric Coarse
- ANSELL 93-311 Nitrilite Non Sterile Disposable Nitrile Cleanroom Gloves
- IRONCLAD Cold Condition Work Gloves
- VIEGA PROPRESS Tees, Zero Lead Bronze, Press x Press x FNPT
- NTN Agricultural Radial Ball Bearings
- GLEASON Festoon Tow Clamp
- CJT KOOLCARB Style 296, Carbide-Tipped Screw Machine Drill Bit, TiN Finish
- MANITOWOC Doors
- ZOELLER Duplex Control Panels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 53YR85 Socket, 3/8 Inch Drive Size, 13 mm, 6-Point Chrome
€2.80 /unit




