FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket |
| Bolt Clearance | 7.7 mm |
| Drive Size | 1/4" |
| Drive Type | Hand |
| Finish | Chrome |
| Impact Rated | No |
| Insulated | No |
| Locking | No |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement Type | Metric |
| Non-sparking | No |
| Number Of Points | 12 |
| Output Type | Triple Square |
| Overall Length | 2" |
| Product Type | Socket |
| Socket Depth | Deep |
| Socket Shape | Twelve Point |
| Socket Size | 11 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tether Capable | Yes |
| Tether Ready | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 5.08 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Drive Size | Number Of Points | Socket Depth | Size | Socket Size | Socket Shape | Measurement Type | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
53YU55 | 1/2" | 12 | Standard | - | 1 1/16" | Twelve Point | SAE | 1 1/2" | €7.10 | |
![]() |
53YV37 | 1/2" | 12 | Deep | - | 1 1/4" | Twelve Point | SAE | 3" | €11.82 | |
![]() |
53YU56 | 1/2" | 12 | Standard | - | 1 1/8" | Twelve Point | SAE | 1 1/2" | €7.84 | |
![]() |
53YU17 | 1/2" | 6 | Standard | - | 1 1/8" | - | SAE | 1 1/2" | €8.41 | |
![]() |
53YU18 | 1/2" | 6 | Standard | - | 1 3/16" | Six Point | SAE | 1 1/2" | €8.83 | |
![]() |
53YU96 | 1/2" | 6 | Deep | - | 1 3/16" | Six Point | SAE | 3" | €13.90 | |
![]() |
53YU60 | 1/2" | 12 | Standard | - | 1 3/8" | Twelve Point | SAE | 1 1/2" | €15.12 |
Explore Products
- LEGRIS 3136 12 21 Push-to-Connect Fitting, Nickel Plated Brass, Push-to-Connect x BSPP
- EDWARDS SIGNALING MR101/C SPDT Aux Relay with Enclosure, 0.015A Rating
- VICKERS 433768
- VERMONT GAGE 252217320 Master Disc, 2 Style, Class X, NoGo, Chrome
- GRAINGER ZPS44010F24 Socket Head Cap Screw, 10-32 Thread Size, Flanged Std, 1 7/8 In Lg., Fine, Pln, Gr. 630, SS
- DDS 39.6863.512.7TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 1.563 Inch ID, 2.5 Inch Od, 0.5 Inch Width
- APPLETON ELECTRIC EFDCB150J1 Control Station
- BROWNING 765476 VPS-216 AH Two Bolt Pillow Block Ball Bearing, Mounted, Cast Iron, Black Oxided Inner, Setscrew Lock
Explore More
- KEYSHAFT
- DOT Labels
- Silicone Tubing
- Grease Feeder Accessories
- Diameter Gauges
- Foam Rings
- CAIMAN Unlined Palm TIG/MIG Welding Gloves
- ANVIL 2177 Series Socket Weld Caps, Forged Steel
- COOPER B-LINE SB17 Series Tubular Stringers
- VERMONT GAGE Master Setting Disc Grips, Inch
- EATON SV3-10-O/OP/OS Series Solenoid Valves
- DDS Rotary Shaft Grease Seals
- RHEEM Ghe Display/Control Board Kit
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 53YR61 Socket, 1/4 Inch Drive Size, 11 mm, 12-Point, Deep, Chrome, Metric
€3.47 /unit




