FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket |
| Bolt Clearance | 2.4 mm |
| Drive Size | 1/4" |
| Drive Type | Hand |
| Finish | Chrome |
| Impact Rated | No |
| Insulated | No |
| Locking | No |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement Type | Metric |
| Non-sparking | No |
| Number Of Points | 6 |
| Output Type | Hex |
| Overall Length | 2" |
| Product Type | Socket |
| Socket Depth | Deep |
| Socket Shape | Six Point |
| Socket Size | 3.5 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tether Capable | Yes |
| Tether Ready | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 5.08 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Drive Size | Number Of Points | Socket Depth | Size | Socket Size | Socket Shape | Measurement Type | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
53YU55 | 1/2" | 12 | Standard | - | 1 1/16" | Twelve Point | SAE | 1 1/2" | €7.10 | |
![]() |
53YV37 | 1/2" | 12 | Deep | - | 1 1/4" | Twelve Point | SAE | 3" | €11.82 | |
![]() |
53YU56 | 1/2" | 12 | Standard | - | 1 1/8" | Twelve Point | SAE | 1 1/2" | €7.84 | |
![]() |
53YU17 | 1/2" | 6 | Standard | - | 1 1/8" | - | SAE | 1 1/2" | €8.41 | |
![]() |
53YU18 | 1/2" | 6 | Standard | - | 1 3/16" | Six Point | SAE | 1 1/2" | €8.83 | |
![]() |
53YU96 | 1/2" | 6 | Deep | - | 1 3/16" | Six Point | SAE | 3" | €13.90 | |
![]() |
53YU60 | 1/2" | 12 | Standard | - | 1 3/8" | Twelve Point | SAE | 1 1/2" | €15.12 |
Explore Products
- SIOUX CHIEF 558-M3
- SPEARS VALVES 3990-693C Reducer Sanitary Tee, Socket, Schedule 80, 14 x 3 Size, CPVC
- DIVERSITECH DCL053
- SMC VALVES PFMB7501-04-F-A Flow Switch, 1/2 Inch Port Size
- WINSMITH E17MDVS21000BT Speed Reducer, 56C Motor Frame, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input
- CONTINENTAL G-40S-MPB Gearbelt Pulley, 52.5 mm Belt Width, 40 Teeth, 14 mm Pitch
- WOODHEAD 1200800216 8W4030A09M0108 Cordset, 4 Pole, Male Female, 1m, 22/4 Size, PVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Operated Diaphragm Pumps
- Transformer Cooling Fans
- Manual Strapping Sealers and Tensioners
- Flexible Strip Heaters
- Bolt Tensioners
- IRONCLAD I-Viz Reflective Green Task Specific Gloves
- ANSELL 83-500 Touchntuff Sterile Polyisoprene Gloves
- LOUISVILLE FM1500 Series Fiberglass Twin Front Ladders
- DESTACO 334-M Series Pull Action Latch Clamps
- HUBBELL-WIEGMANN SC Series, Junction Box Enclosure, Wall Mount
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS 3 Sided Frames
- TENNSCO Sliding Drawer Cabinet
- SPEARS VALVES DC Termination Fittings, CPVC Schedule 80 x PVC Schedule 40 Clear
- PLAST-O-MATIC GGMU Series Gauge Guards, PVDF, FKM Seal
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 53YR29 Socket, 1/4 Inch Drive Size, 3.5 mm, 6-Point, Deep, Chrome
€3.96 /unit




