FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket |
| Bolt Clearance | 2.4 mm |
| Drive Size | 1/4" |
| Drive Type | Hand |
| Finish | Chrome |
| Impact Rated | No |
| Insulated | No |
| Locking | No |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement Type | Metric |
| Non-sparking | No |
| Number Of Points | 6 |
| Output Type | Hex |
| Overall Length | 1" |
| Socket Depth | Standard |
| Socket Shape | Six Point |
| Socket Size | 3.5 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tether Capable | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Drive Size | Number Of Points | Socket Depth | Size | Socket Size | Socket Shape | Measurement Type | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
53YU55 | 1/2" | 12 | Standard | - | 1 1/16" | Twelve Point | SAE | 1 1/2" | €7.10 | |
![]() |
53YV37 | 1/2" | 12 | Deep | - | 1 1/4" | Twelve Point | SAE | 3" | €11.82 | |
![]() |
53YU56 | 1/2" | 12 | Standard | - | 1 1/8" | Twelve Point | SAE | 1 1/2" | €7.84 | |
![]() |
53YU17 | 1/2" | 6 | Standard | - | 1 1/8" | - | SAE | 1 1/2" | €8.41 | |
![]() |
53YU18 | 1/2" | 6 | Standard | - | 1 3/16" | Six Point | SAE | 1 1/2" | €8.83 | |
![]() |
53YU96 | 1/2" | 6 | Deep | - | 1 3/16" | Six Point | SAE | 3" | €13.90 | |
![]() |
53YU60 | 1/2" | 12 | Standard | - | 1 3/8" | Twelve Point | SAE | 1 1/2" | €15.12 |
Explore Products
- GROVE GEAR GR8240506.20 GR-H824-25-H1-20 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
- WINSMITH E20CSFS31160B7 Gear Reducer, 56C Input Flange, 3-Piece Coupled
- ADAPT-ALL 9002-24-32ES
- ECEF 50625 Drill, 6,25mm Diameter, Fully Grounded, High Speed Steel
- WESTWARD 5TVA6 Screw Machine Drill Bit, #35, 135 Deg. Split Point, Black Oxide HSS
- STEARNS BRAKES 80025830130F End Plate
- SMC VALVES KPL08-00 Fitting, Union Elbow, 8 mm Size
- WOODHEAD 1301530026 15050-25TTA GFCI Portable Cord, Inline, Automatic Reset, Tritap Connector, 15A, 120V, 7.62m
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Gas Heater Accessories
- Screwdriver Bit And Nutsetter Accessories
- Medical Cabinets
- Spray Gun Cups
- Condensate Drain Pans
- OIL SAFE Stretch Spout Lids
- SALISBURY LP4S Series Domestic Cowhide Gloves
- LUMAPRO Miniature Incandescent Bulbs, G4 1/2 Lamp Shape
- ANVIL AS500EHBTB Series Welded Channel Elongated Holes
- LAB SAFETY SUPPLY Rectangular Carboy
- SPEC Disc Spring Steel Belleville
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Transport Trucks
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Watertight Locking Connectors
- STEINER INDUSTRIES 0261CR IronFlex TIG Welding Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 53YP84 Socket, 1/4 Inch Drive Size, 3.5 mm, 6-Point Chrome
€2.18 /unit




