FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Set |
| Container Features | Removable Top |
| Container Type | Rail |
| Deep Socket Style/size | Deep 12-Point: 1", 11/16", 13/16", 15/16", 3/4", 7/8" |
| Drive Size | 3/8" |
| Drive Type | Hand |
| Finish | Chrome |
| Impact Rated | No |
| Includes Deep Sockets | Yes |
| Includes Drive Tools | No |
| Includes Flex Sockets | No |
| Includes Socket Bits | No |
| Includes Standard Sockets | No |
| Includes Wrenches | No |
| Insulated | No |
| Measurement Type | SAE |
| No Of Pieces | 6 |
| Non-sparking | No |
| Socket Shape | 12-Point |
| Socket Size | 1", 11/16", 13/16", 15/16", 3/4", 7/8" |
| Socket Size Range | 11/16" to 1" |
| Sockets Included | (6) Deep 12-Point |
| Tether Ready | Yes |
| Tether Style | Tether Capable |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.17 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Measurement Type | Socket Size Range | Drive Size | Socket Shape | Number Of Pieces | Container Type | Includes Deep Sockets | Includes Wrenches | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
53PN25 | SAE | 5/32" to 1/2" | 1/4" | 6-Point | 10 | Rail | No | No | €13.00 | |
![]() |
53PN57 | SAE | 3/8" to 15/16" | 1/2" | 6-Point | 10 | Rail | No | No | €23.35 | |
![]() |
53PN64 | SAE | 1 3/8" to 1" | 1/2" | 12-Point | 7 | Rail | Yes | No | €53.72 | |
![]() |
53PN61 | SAE | 3/8" to 15/16" | 1/2" | 12-Point | 10 | Rail | No | No | €23.35 | |
![]() |
53PN74 | Metric, SAE | 1/2" to 1", 8 mm to 27 mm | 3/8", 1/2" | 12 Point, 6 Point | 127 | Plastic Case | Yes | Yes | €357.39 | |
![]() |
53PN55 | Metric | 10 mm to 32 mm | 1/2" | 12-Point | 47 | Plastic Case | Yes | No | €204.51 | |
![]() |
53PN41 | SAE | 1/4" to 5/8" | 3/8" | 12-Point | 9 | Rail | No | No | €14.56 |
Explore Products
- SQUARE D BJL36125 Molded Case Circuit Breaker, 125A, 25kAIC, 3P, 3 Phase
- GENERAL PIPE CLEANERS 176230 JN-44 Angle Nozzle, 40 Degree
- BURNDY BIBD60010 Multi Tap Connector, 4 AWG Conductor Size, Aluminium/Copper
- MAIN FILTER INC. MF0617901 14171 Interchange Hydraulic Filter, Polyester, 10 Micron, Buna Seal, 2.83 Inch Height
- ANVIL 560018830 Split-Ring Hanger, Zinc-Plated Malleable Iron, For 1 Inch Pipe, 180 lb Load Capacity
- PLAST-O-MATIC EBVF1-3-075EPT-PP Electrically Actuated Ball Valve, Polypro, NPT Threaded, EPDM Seal, 3/4 Inch Size
- CINCINNATI FAN F386FM
- FIREYE MEC120RD MicroChassis
Explore More
- KEYSHAFT
- Cart and Truck Lids
- Boiler Drain Valves
- Containment Booms
- Bolt Tensioners
- Buna-N Rolls
- IRONCLAD I-Viz Reflective Green Task Specific Gloves
- LOC-LINE Elbows
- RUD CHAIN Circlips
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, 82 Degrees Countersink Angle
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 51 x 19 mm Size
- BATTALION Barrel Slide Bolt
- UNISTRUT End Connector
- PASS AND SEYMOUR Fluoroscent Lamp Holders
- KESON Stake Flag
- 80/20 15 Series 1503-LS Three Adjacent Open T-Slotted Profile Extrusions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 53PN44 Socket Set, 3/8 Inch Drive Size, 11/16-1 Inch Socket Size Range
€23.40 /unit







