FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rubber Mallet |
| Dead Blow Hammer | No |
| Face Dia. | 2" |
| Face Diameter | 2 1/4" |
| Face Shape | Round |
| Grip Material | Vinyl |
| Hammer Type | Mallet |
| Handle | Steel With Vinyl Grip |
| Handle Color | Black, Silver |
| Handle Material | Steel |
| Head Color | Black |
| Head Length | 3 5/8" |
| Head Material | Rubber |
| Head Weight | 16 oz. |
| Overall Length | 13" |
| Tether Capable | Not Tether Capable |
| Type | Rubber Mallet |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.56 |
| Ship height (cm) | 6.1 |
| Ship length (cm) | 32.77 |
| Ship width (cm) | 9.14 |
| HS code | 4016996050 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Handle Material | Head Weight | Overall Length | Face Diameter | Handle Color | Head Length | Dead Blow Hammer | Face Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
5MX41 | Wood | 13 oz. | 13" | - | Natural | 3" | Yes | 2 1/4" | €13.80 | |
![]() |
5MX42 | Wood | 24 oz. | 14" | - | Natural | 4" | No | 2 1/4" | €26.09 | |
![]() |
6DWK9 | Wood | 2 lbs. | 13" | 2 1/2" | Natural | 4 5/8" | No | 3 1/2" | €12.49 | |
![]() |
6DWL0 | Wood | 16 oz. | 13" | 2 1/8" | Natural | 3 7/8" | No | 2 3/8" | €13.72 | |
![]() |
6DWL1 | Wood | 8 oz. | 12" | 1 7/8" | Natural | 3 5/8" | No | 1 1/2" | €10.51 | |
![]() |
30PA82 | Fiberglass | 2 lbs. | 16" | 3" | Gray, Yellow | 4 3/4" | No | 3 1/2" | €26.07 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 362508010 Ring Plug Gage, Go, M3.00-0.35 6G Lh
- SIEMENS ED42B045 Circuit Breaker, Bolt-On, 45 Ampere, 1 Phase, 18kAIC at 480V
- HOFFMAN PGLD1866CWS 10183 Computer Workstation, Type 12, 1800 x 600 x 600mm Size, Light Gray
- WALTER TOOLS A6989AMP-2.3 Micro Drill Bit, 2.30 mm Drill Bit Size, 3 Inch Flute Length, 3 mm Shank Dia
- PIP 945/2XL Welding Protection Gloves, 2XL, Dozen
- EDWARDS MFG ED9-TD180/1.625X7 Tube Die, 1-5/8 x 7 Inch Size, 180 Degree
- TITAN FASTENERS ADGB36
- ZSI-FOSTER 046CC058SH Clamp, Halogen Free, 2-7/8 Inch Size, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- General Purpose AC Motors
- Oil Pumps
- Strip Doors
- Height Gauges
- Non Insulated Water Jugs
- LOC-LINE Flare Nozzle
- HELICOIL Spiral Point Plug Taps, UNF, 3B
- MECHANIX TAA M-Pact Covert Tactical Impact Resistant Gloves
- VIEGA PROPRESS Reducers, Stainless Steel, Press x FTG, FKM
- HALLOWELL Mobile Storage Cabinets with Shelving and Standard Doors
- EATON S060 Series Solid Core Current Transformers
- INGERSOLL-RAND Wrenches
- SMC VALVES Cq2 Series Compact Cylinder
- SENSOREX Maintenance Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 4YR61 Rubber Mallet, Steel Handle, 16 oz Head Wt, 2 1/4 Inch Dia, 3 5/8 Inch Head Length, 13 Inch Overall Length, Black
€8.82 /unit


