FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tool Bit |
| Angle | 15° |
| Application | Heavy Cuts On Castings And Forgings |
| Bevel Angle | 15° |
| Cutting Direction | Right And Left Hand |
| End Angle Type | Beveled |
| Finish | Uncoated |
| Finish - Machining | Bright (Uncoated) |
| Material | Cobalt |
| Material - Machining | Cobalt |
| Material Grade - Machining | Grade 5% Cobalt |
| Overall Height | 3/16" |
| Overall Length | 2 1/2" |
| Overall Width | 3/16" |
| Primary Material Application | Alloy Steel, Mild Steel, Tool Steel |
| Primary Material Application Iso Code | P |
| Radius | Sharp Point |
| Shank Height | 0.188" |
| Shank Width | 0.188" |
| Style | Square |
| Tolerance | 0.005" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 0.48 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 0.48 |
| HS code | 8207803000 |
| Country of Origin | IN |
Product Variants
| Product | Model | Shank Width | Shank Height | Cutting Direction | Style | Radius | Angle | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
4WZW9 | 3/8" | 3/8" | Right And Left Hand | Square | Sharp Point | 15° | €11.86 | |
![]() |
4WZX1 | 1/2" | 1/2" | Right And Left Hand | Square | Sharp Point | 15° | €26.62 | |
![]() |
4WZX2 | 5/8" | 5/8" | Right And Left Hand | Square | Sharp Point | 15° | €39.77 | |
![]() |
4WZX3 | 3/4" | 3/4" | Right And Left Hand | Square | Sharp Point | 15° | €60.30 | |
![]() |
4WZX7 | 0.312" | 0.312" | Right And Left Hand | Square | Sharp Point | 15° | €5.05 | |
![]() |
4WZX9 | 1/2" | 1/2" | Right And Left Hand | Square | Sharp Point | 15° | €15.84 | |
![]() |
4WZY1 | 5/8" | 5/8" | Right And Left Hand | Square | Sharp Point | 15° | €26.36 |
Explore Products
- SMC VALVES NCME075-0100C Round Body Cylinder, .75 Inch Size, Double Acting
- GRAINGER LTB 15B/W Protective Leg Tip Slip On Round 33/64
- MAIN FILTER INC. MF0059893 D811C10RA Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Viton Seal, 7.83 Inch Height
- PLAST-O-MATIC EBVF2-5-075EPS-RPF Electrically Actuated Ball Valve, Red Kynar, Socket Connection, EPDM Seal, 3/4 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0058748 D141G01AV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 1 Micron Rating, Viton Seal, 8.22 Inch Height
- EATON T48M11F2516CUS6LS41 General Purpose Ventilated Transformer, Primary 480V, Secondary 120/240V, 25 Kva, Copper
- DAYTON 686029 O Ring
- QORPAK GLC-01292 Bottle Cleaned 2 Ounce 28-400
Explore More
- KEYSHAFT
- Pilot Point Drill Bits
- Automotive Battery Chargers and Boosters
- Stack Racks
- Ground Rods
- Sinker Nails
- CONDOR Full Finger General Purpose Gloves
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Imperial, Alloy Steel, Deep
- JOHN GUEST Plug In Elbows, Polypropylene Black
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, Carbide
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, Metric
- AKRO-MILS 1800 Series Akrobins Shelf Bin Dividers
- GENERAL ELECTRIC Circuit Breakers: TJK Series
- HOFFMAN Comline Series Wood Panels
- EATON BR Series GFCI Circuit Breakers
- RUBBERMAID Attached Lid Totes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 4WZW6 Lathe Tool Blank, Cobalt, Bright, 3/16 Inch Overall Wd, 3/16 Inch Overall Ht
€5.87 /unit

