FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Reduced Shank Drill Bit |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Equivalent | 0.7969 |
| Depthdia. Ratio | 4Xd |
| Dimension Type | Fractional Inch |
| Drill Bit Dimension Type | Fractional Inch |
| Drill Bit Finish | Black Oxide |
| Drill Bit Grouping | Drill Bit |
| Drill Bit Material | High Speed Steel |
| Drill Bit Point Angle | 118° |
| Drill Bit Point Type | Conventional Point |
| Drill Bit Size | 51/64" |
| Drill Point | 118° |
| Finish | Black Oxide |
| Finish - Machining | Black Oxide |
| Flute Length | 3 1/8" |
| Flute Type | Spiral |
| Grade | General Purpose |
| List Number | Non-Listed |
| Material | High Speed Steel |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Material Grade - Machining | General Purpose |
| No. Of Pieces | 1 |
| Number Of Flutes | 2 |
| Overall Length | 6" |
| Point Type | Conventional Point |
| Shank Dia. | 1/2" |
| Shank Type | Round |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Silver & Deming Drill | Yes |
| Standards | Not Rated |
| System Of Measurement | Fractional Inch |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.22 |
| Ship height (cm) | 2.79 |
| Ship length (cm) | 15.49 |
| Ship width (cm) | 2.79 |
| HS code | 8207502055 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Finish | Material | Decimal Equivalent | Drill Bit Size | Drill Bit Point Type | Color | Max. Drilling Depth | Drill Diameter Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2UFX7 | Black Oxide | High Speed Steel | 1.0625 | 1 1/16" | Conventional Point | - | - | - | €96.88 | |
| 2UFX8 | Black Oxide | High Speed Steel | 1.125 | 1 1/8" | Conventional Point | - | 3" | -0.012" to 0" | €74.23 | |
| 2UFX9 | Black Oxide | High Speed Steel | 1.1875 | 1 3/16" | Conventional Point | - | - | - | €108.86 | |
| 2UFY1 | Black Oxide | High Speed Steel | 1 1/4" | 1 1/4" | Conventional Point | - | - | - | €90.48 | |
| 2UFY2 | Black Oxide | High Speed Steel | 1.3125 | 1 5/16" | Conventional Point | - | - | - | €214.08 | |
| 2UFY4 | Black Oxide | High Speed Steel | 1.4375 | 1 7/16" | Conventional Point | - | - | - | €253.95 | |
| 2UFY5 | Black Oxide | High Speed Steel | 1 1/2" | 1 1/2" | Conventional Point | - | - | - | €262.49 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR U51120.025.0300 Machine Screw, 1/4 In - 20 Thread Size, SS, 3 In Lg., Std
- CINCINNATI FAN F3N1-16D
- J.W. WINCO 352-40-40-M8-E-55 Vibration/Shock Absorption Mount, Cylindrical, Tapped, M8, Steel, 1.57 Inch Dia
- APPLETON ELECTRIC BB3150 Conduit Fitting, Elbow, Form 3, 1-1/2 Inch Size
- DDS 263807SC Rotary Shaft Oil Seal, Sc, Nitrile, 26 mm ID, 38 mm Od, 7 mm Width, 7 Psi
- STEARNS BRAKES 108708200
- GROVE GEAR EL8520303.00 EL-BMQ852-10-R-180 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 2 Inch O.D, Aluminum
- ELDON JAMES A2-2.5PVDF Adapter, 1/8 NPT Thread Size, 5/32 Inch Barb, Gray Kynar 740
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand Sinks and Hand Wash Stations
- Digital Angle Finders
- Wire Cart Accessories
- Hand Dryers
- Ball Pein Hammers
- CONDOR Rain Poncho Reuseable Rainwear
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Blue
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, 60 Degrees Countersink Angle, T15 High Speed Steel
- ANVIL AS712 Series Cross Plates
- HOFFMAN Type 1 Straight Section Lay In Galvanized Wireways
- EATON Power Pedestal Extensions
- SIEMENS Push Buttons
- JOHN GUEST Union Elbows, Polypropylene White
- STEINER INDUSTRIES 8500 Nomex Welding Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 4UM77 Reduced Shank Drill Bit, 51/64 Inch Size, 118 Deg. Point, Black Oxide HSS
€52.48 /unit

