WEG SSW050023T2246TPZ 10413822 Compact Soft Starter, 23A, 220/460 VAC At 3-Phase, Trip Class 5, Rated For 4 Start/Hour
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,015.74 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Control Power Requirement | 90-250V AC |
| Controller Type | Compact |
| Current Limitation Ramp | No |
| Direct On Line Start | No |
| Enclosure Type | Enclosed |
| Frame Size | 1 |
| Gross Weight | 3 lbs. |
| Internally Bypassed | Yes |
| Ip Rating | IP00 |
| Mounting | Din Rail, Panel, Wall |
| Mounting Size | 35 mm |
| No. Of Controlled Output Phases | 2 |
| No. Of Input Phases | 3 |
| No. Of Output Phases | 3 |
| Nominal Input Voltage | 220-240/440-480V AC |
| Nominal Output Voltage | 220-240/440-480V AC |
| Output Frequency Range | 50-60 Hz |
| Output Type | SCR |
| Power Supply | 220-460V |
| Product Datasheet | weg-ssw050010t2246tpz.pdf |
| Pump Control | No |
| Rated Current | 23A |
| Sccr Rating | 10 kA |
| Series | SSW05 Series |
| Starts Per Hour | 4 |
| Temp. Rating | 0°C to 55°C |
| Torque Control | No |
| Trip Class | Class 5 |
| Voltage Ramp And Current Limit | No |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.06 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Explore Products
- APOLLO VALVES 82244K1 Ball Valve, 3/4 Inch Bronze, 3 Pieces, 6 Inch Male Extensions
- VULCAN HART 418318-1 Manifold, Burner
- KLEIN TOOLS 602-12 85030-1 Screwdriver, Cushion Grip, Keystone Tip, Tip Size 3/8 Inch, Shank Length 12 Inch
- LUMAPRO L1024MS-A Led Lamp Mini T3 1/4 E10 Amber
- VULCAN HART 767025 Manifold Cover
- APOLLO VALVES 7330321 Ball Valve, 1/2 Inch NPT, Carbon Steel, Double U-End
- MAG-MATE MM3600EZ Magnetic Pickup With Release 36 To 40-1/4 Inch 8lb
- BROWNING 6A13.2/B13.6 QD-SF
Explore More
- KEYSHAFT
- Plasma Cutting Accessories
- Ergonomic Workbenches
- Control Keys
- Electromagnetic Lock Power Supplies
- Abrasive Bristle Disc-Cup Shaped
- CONDOR Standard Black Work Gloves
- LOUISVILLE AE2200 Series Aluminum Extension Ladders
- FERNCO 1060 Series Stock Couplings
- ANVIL 2174 Series Socket Weld Couplings, Forged Steel
- CADDY INDUSTRIAL SALES Strut Cushion Clamp
- DIXON Pressure Reducing Valves
- 3M Pressure Spray Gun Cups
- COOPER B-LINE Double Sided Box Support Brackets
- COOPER B-LINE B588 Series Three Hole U Supports
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG SSW050023T2246TPZ 10413822 Compact Soft Starter, 23A, 220/460 VAC At 3-Phase, Trip Class 5, Rated For 4 Start/Hour
€1,015.74 /unit
