WEG SSW050016T2246TPZ 10413821 Compact Soft Starter, 16A, 220/460 VAC At 3-Phase, Trip Class 5, Rated For 4 Start/Hour
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.80 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Control Power Requirement | 90-250V AC |
| Controller Type | Compact |
| Current Limitation Ramp | No |
| Direct On Line Start | No |
| Enclosure Type | Enclosed |
| Frame Size | 1 |
| Internally Bypassed | Yes |
| Ip Rating | IP00 |
| Mounting | Din Rail, Panel, Wall |
| Mounting Size | 35 mm |
| No. Of Controlled Output Phases | 2 |
| No. Of Input Phases | 3 |
| No. Of Output Phases | 3 |
| Nominal Input Voltage | 220-240/440-480V AC |
| Nominal Output Voltage | 220-240/440-480V AC |
| Output Frequency Range | 50-60 Hz |
| Output Type | SCR |
| Power Supply | 220-460V |
| Product Datasheet | weg-ssw050010t2246tpz.pdf |
| Pump Control | No |
| Rated Current | 16A |
| Sccr Rating | 10 kA |
| Series | SSW05 Series |
| Starts Per Hour | 4 |
| Temp. Rating | 0°C to 55°C |
| Torque Control | No |
| Trip Class | Class 5 |
| Voltage Ramp And Current Limit | No |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.06 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Explore Products
- SMC VALVES VFR5310-5DZ-06 Valve, 4/5 Port Size
- HOFFMAN SY454716A 34111 HMI Enclosure, Type 12, 450 x 475 x 166mm Size, Light Gray, Aluminium
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS 1239-201CL Shelf Bin Unit, Clear-View, 12 x 36 x 39 Inch Size
- REGAL 035421AA Drill Bit, 135 Deg. Split Point, #11/32 Dia., Type D, 0.3438 Equivalent, Bronze
- SALSBURY INDUSTRIES 2252 Rear Cover Locking, 22.25 x 12.125 Inch Size
- HUB CITY 0230-37729
- GROVE GEAR EL8300535.20 EL-HM830-80-H_-140-20 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
- WESTWARD 24D940 Stick Electrode, Carbon Steel, E7018-1, 5/32 x 14 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Waste Disposer Accessories
- Voice Data Patch Cords
- Shop Towels
- Fire Alarm Control Panels
- Stair Unit Accessories
- DWYER INSTRUMENTS GBT Series Glow-in-the-Dark Bimetal Thermometers
- LITTLE GIANT LADDERS Aircraft Support Aluminum Articulated Extendable Ladders
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TI 250 Gas Springs, Inch
- ANVIL AS793 Series Close Angle Connectors, 4-Hole
- HANSEN 1000/400/500 Series, Industrial Interchange Coupler Plug
- HUSKY Pallet Rack Guard
- LOCOLOC Coarse Thread Stud
- UNISTRUT End Connector
- DURHAM MANUFACTURING Platform Trucks, Adjustable Height
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG SSW050016T2246TPZ 10413821 Compact Soft Starter, 16A, 220/460 VAC At 3-Phase, Trip Class 5, Rated For 4 Start/Hour
€802.80 /unit
