WEG SSW050010T2246TPZ 10413820 Compact Soft Starter, 10A, 220/460 VAC At 3-Phase, Trip Class 5, Rated For 4 Start/Hour
Get it by Thursday, Apr 9
€705.60 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Control Power Requirement | 90-250V AC |
| Controller Type | Compact |
| Current Limitation Ramp | No |
| Direct On Line Start | No |
| Enclosure Type | Enclosed |
| Frame Size | 1 |
| Internally Bypassed | Yes |
| Ip Rating | IP00 |
| Mounting | Din Rail, Panel, Wall |
| Mounting Size | 35 mm |
| No. Of Controlled Output Phases | 2 |
| No. Of Input Phases | 3 |
| No. Of Output Phases | 3 |
| Nominal Input Voltage | 220-240/440-480V AC |
| Nominal Output Voltage | 220-240/440-480V AC |
| Output Frequency Range | 50-60 Hz |
| Output Type | SCR |
| Power Supply | 220-460V |
| Product Datasheet | weg-ssw050010t2246tpz.pdf |
| Pump Control | No |
| Rated Current | 10A |
| Sccr Rating | 10 kA |
| Series | SSW05 Series |
| Starts Per Hour | 4 |
| Temp. Rating | 0°C to 55°C |
| Torque Control | No |
| Trip Class | Class 5 |
| Voltage Ramp And Current Limit | No |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.07 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Explore Products
- SMC VALVES NCA1B250-0600-XB5 Tie Rod Cylinder, 2.5 Inch Size
- EATON LDU24002400220S Unmetered Power Outlet Pedestal, 125/250 VAC, 30/50 A, 1 Phase
- STARRETT 436.1XRL-1 67994 Micrometer 0-1 Inch 0.001 Ratchet
- BROWNING 1055615 26HB150 Gearbelt Pulley, Rough Bore, Steel, 4.084 in OD, 3/4 to 2-1/4 in Bore Dia, 4.138 in Pitch Dia, Type 2, MPB Bushing Type, 1-3/4 in Face Width
- GRAINGER P21S-PH040R-16-WB-DL Swivel Plate Caster, 4 Inch, Light-Medium Duty, 800 Lbs. Load Rating
- CABLE PREP SCT-412
- WESTWARD 5TWF6 Spiral Point Tap, 3/8 Inch-16 Thread Size, 1 1/4 Inch Thread Length, 2 15/16 Inch Overall Length, Plug
Explore More
- KEYSHAFT
- Combination Wrenches
- Dies
- Fiber Optic Patch Cords
- Test Leads
- Pallet Jack Accessories
- LOUISVILLE FS1400HD Series Fiberglass Step Ladders
- ANSELL Natural Rubber Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 186 Carbon Steel Basket Strainers
- ANVIL AS200H Series Channels With Holes
- AIR-WAY MANUFACTURING Male Plug, 37 Degrees
- COOPER B-LINE B236R Series Three Hole Right Hand Offset Bent Angles
- EATON E29 Series Pushbutton Legend Plates
- MARTIN SPROCKET N Series QD Bushings
- ECONOCO Caster Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG SSW050010T2246TPZ 10413820 Compact Soft Starter, 10A, 220/460 VAC At 3-Phase, Trip Class 5, Rated For 4 Start/Hour
€705.60 /unit
