FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Control Unit |
| Application | Chemical, Petrochemical, Pulp, Paper, Mining, Cement, Food, Beverage, Meta Land Fabrication, Plastics, Rubber, Automotive, Ceramics, Textile, Refrigeration, Other Segments |
| Communication Protocol | Profibus-DP |
| Digital Input Voltage | 24V DC |
| Monitoring | Digital Input And Output Activation, Rms Current Of Each Phase And Average In Amperes or Percentage Of In Adjusted Current, Motor Frequency, Number Of Activation Per Failute Type, Number Of Startups, Motor Running Hours, Relay Running Hours, Phase Umbalance Levels, Internal Ground Fault Current. |
| Protection | PTC-Temperature Sensor |
| Supply Frequency | 50/60 Hz |
| Supply Voltage | 110-240V DC |
| Voltage | 110-240V AC/DC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.32 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| SRW01-UCBE2E47 | SRW01-UCBE2E47 | €706.01 | RFQ
|
| SRW01-UCPT2E47 | SRW01-UCPT2E47 | €1,120.99 | |
| SRW01-UCMT2E47 | SRW01-UCMT2E47 | €930.91 | |
| SRW01-UCMT1E47 | SRW01-UCMT1E47 | €930.91 | |
| SRW01-UCPE1E47 | SRW01-UCPE1E47 | €1,140.48 | RFQ
|
| SRW01-UCPE2E47 | SRW01-UCPE2E47 | €1,049.96 | RFQ
|
| SRW01-UCBT2E47 | SRW01-UCBT2E47 | €792.00 |
Explore Products
- GRAINGER BULK-RS-H90-17 Buna-N Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 90A, Plain Backing, Black, Smooth
- KIPP K0122.1A12X10 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, #10 To 32 Thread Size, 10 mm Stud Length
- MAIN FILTER INC. MF0337663 HC9600FKP4H Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 4.56 Inch Height
- DIXON 6DM8-B Threaded Coupler, 1 Inch MNPTF, Brass
- APPLETON ELECTRIC KPAL1575J5MTR Light Fixture, 150W
- BOSTON GEAR RF713-5-B5-H Reducer, 56C Size, 0.625 Inch Dia., Double
- QORPAK GLC-01778 Bottle Wide 8 Oz Standard Glass
- EATON UVH1LP11K Molded Case Circuit Breaker Accessory Undervoltage Release
Explore More
- BEHRINGER SYSTEMS
- KEYSHAFT
- MAXXIMA
- RAYTECH
- THOMAS PUMPS
- Chemical Metering Pumps
- Brass Pipe Fittings
- Recycling Carts
- Drum Deheader
- Forks
- COTTERMAN Ladder Safety Cages
- ANSELL 97-505 Activarmr Cut Resistant Gloves
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Impact Gloves
- ABUS 26 Diskus Padlocks
- PETERSEN PRODUCTS Pipe Plug Adapter
- WILLIAMS INDUSTRIAL TOOLS Interchangeable Head Torque Wrenches
- SIEMENS IEC Control Relays
- BETA TOOLS Ball End Offset Hexagon Keys
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG SRW01-UCPT1E47 10673417 Control Unit, PTC-Temperature sensor Protection, Profibus-DP Communication Protocol, 24VDC Digital Input
€1,120.99 /unit
