WEG RW317-1D3-U150 Overload Relay | BD2KNJ
WEG RW317-1D3-U150 10045647 Overload Relay, Individual Mounting, 3 Poles, 100-150 A Range, 1D Mounting configuration
Item: BD2KNJModel: RW317-1D3-U150Cross Ref: 10045647
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Relay
Connection Type Busbar
Contactor Model CWM112-450
Current Range 100-150A
Depth 6.54"
Features Adjustable Tripping Current, Phase-Loss Sensitivity, Tripping Class 10, Auxiliary Contacts 1 NO, 1 NC, Temperature Compensation From -40F to +1400F, Hand/Auto/Reset Button
For Use With Model Number CWM112-CWM300
Fuse Type gL/gG
Gross Weight 4.95 lbs.
Height 6.1"
Max Fuse Amps 300A
Max Setting Range Amps 150A
Max. Fuse (type 2 Coordination) 315
Max. Operating Frequency 15 Hz
Min. Setting Range Amps 100A
Mounting Configuration 1D
Mounting Type Individual
Number Of Poles 3
Poles 3
Rated Impulse Withstand Voltage Uimp 8 kV
Rated Insulation Voltage 1000V
Rated Insulation Voltage Ui 1000V
Rated Insulation Voltage Ui (acc. To Ul) 600V
Rated Operational Frequency 50/60 Hz
Reset Type Automatic, Manual
Short Circuit Protection With Fuses (gl/gg) 6A
Suitable For Use With Dc Loads No
Width 4.53"