WEG RW27-1D3-U023 Overload Relay | BC9JEK
WEG RW27-1D3-U023 10452205 Overload Relay, Direct Mounting, 3 Poles, 15-23 A Range, 1D Mounting configuration
Item: BC9JEKModel: RW27-1D3-U023Cross Ref: 10452205
Item Relay
Connection Type Screw Terminals
Contactor Model CWM9-40
Current Range 15-23A
Depth 3.23"
Features Adjustable Tripping Current, Phase-Loss Sensitivity, Tripping Class 10, Auxiliary Contacts 1 NO, 1 NC, Temperature Compensation From -40F to +1400F, Hand/Auto/Reset Button
For Use With Model Number CWM9-CWM40
Fuse Type gL/gG
Gross Weight 0.385 lbs.
Height 2.83"
Max Fuse Amps 90A
Max Setting Range Amps 23A
Max. Fuse (type 2 Coordination) 50
Max. Operating Frequency 15 Hz
Min. Setting Range Amps 15A
Mounting Configuration 1D
Mounting Type Direct
Number Of Poles 3
Poles 3
Rated Impulse Withstand Voltage Uimp 6 kV
Rated Insulation Voltage 690V
Rated Insulation Voltage Ui 690V
Rated Insulation Voltage Ui (acc. To Ul) 600V
Rated Operational Frequency 25-400 Hz
Reset Type Automatic, Manual
Short Circuit Protection With Fuses (gl/gg) 6A
Suitable For Use With Dc Loads Yes
Width 1.77"