FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Relay |
| Connection Type | Screw Terminals |
| Contactor Model | CWM9-40 |
| Current Range | 11-17A |
| Depth | 3.23" |
| Features | Adjustable Tripping Current, Phase-Loss Sensitivity, Tripping Class 10, Auxiliary Contacts 1 NO, 1 NC, Temperature Compensation From -40F to +1400F, Hand/Auto/Reset Button |
| For Use With Model Number | CWM9-CWM40 |
| Fuse Type | gL/gG |
| Gross Weight | 0.375 lbs. |
| Height | 2.83" |
| Max Fuse Amps | 60A |
| Max Setting Range Amps | 17A |
| Max. Fuse (type 2 Coordination) | 40 |
| Max. Operating Frequency | 15 Hz |
| Min. Setting Range Amps | 11A |
| Mounting Configuration | 1D |
| Mounting Type | Direct |
| Number Of Poles | 3 |
| Poles | 3 |
| Rated Impulse Withstand Voltage Uimp | 6 kV |
| Rated Insulation Voltage | 690V |
| Rated Operational Frequency | 25-400 Hz |
| Reset Type | Automatic, Manual |
| Short Circuit Protection With Fuses (gl/gg) | 6A |
| Suitable For Use With Dc Loads | Yes |
| Width | 1.77" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.16 |
| Ship height (cm) | 7.19 |
| Ship length (cm) | 8.2 |
| Ship width (cm) | 4.5 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Poles | Trip Class | Current Range | Height | Depth | Reset Type | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
RW27-2D3-D018 | 3 | Class 10 | 1.2-1.8A | 2.83" | 3.23" | - | - | €60.30 | |
![]() |
RW27-2D3-U040 | 3 | Class 10 | 32-40A | 2.83" | 3.23" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
RW27-2D2-U017 | 2 | - | 11-17A | 2.83" | 3.23" | - | - | €76.73 | |
![]() |
RW27-2D3-U004 | 3 | Class 10 | 2.8-4A | 2.83" | 3.23" | - | - | €60.30 | |
![]() |
RW27-2D3-D125 | 3 | Class 10 | 8-12.5A | 2.83" | 3.23" | - | - | €60.30 | |
![]() |
RW27-2D2-U032 | 2 | - | 22-32A | 2.83" | 3.23" | - | - | €76.73 | |
![]() |
RW27-2D3-U032 | 3 | Class 10 | 22-32A | 2.83" | 3.23" | - | - | €60.30 |
Explore Products
- MILLER - WELDCRAFT 53N88 Nozzle Alumina Glass Lens #10 (5/8 In)
- APOLLO VALVES A138100 Spring, 0.875 Inch I.D., 0.148 Width, 2.248 Flange
- GATES BP95 Standard V-Belt, 98 Inch Outside Length
- WOODHEAD 1200700186 8R4006A18F040 Male Receptacle, 4 Pole, 4 Feet, 1/2 NPT 22 Size, PVC
- BROWNING 1059187 88V5300P V-Belt Sheave, Multiple, Bushed Bore, 8 Groove, Cast Iron, 53 in OD, 2.94 to 7 in Bore Dia, 52.8 in Pitch Dia, P Bushing Type, Type B Arm
- GRAINGER BULK-RS-S60-425 Silicone Strip, 4 Inch X 10 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth
- APOLLO VALVES 87A20824 SS Full Port Ball Valve Graphite Packing, Spiral Wound Graphite Body Seal, RPTFE Bearing 2 Inch Size, 2 x Flange
- VERMONT GAGE 141195360 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.9536 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Helical Thread Insert Tools
- Stock Picking Ladder Carts
- Vehicle Strobes and Beacons
- Self-Retracting Lifelines
- Filter Regulator Lubricators (FRL)
- AKRO-MILS 35180 Nest And Stack Totes
- ANSELL 28-507 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU11800 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 303AT Silent Check Valves
- VICKERS Hydraulic Relief Valves, Two-Way
- AUTOQUIP Bascule Bridge
- WRIGHT TOOL Combination Wrenches, Satin Finish, 12 Point Heavy Duty Flat Stem
- NEWSTRIPE Roller And Disc Kits For Parking Lot Striping Machines
- REGAL Spiral Flute Taps, Plug, HSS
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG RW27-1D3-U017 10452204 Overload Relay, Direct Mounting, 3 Poles, 11-17 A Range, 1D Mounting configuration
€49.50 /unit






