WEG RW27-1D3-D063 Overload Relay | BD2JRG
WEG RW27-1D3-D063 10045633 Overload Relay, Direct Mounting, 3 Poles, 4-6, 3 A Range, 1D Mounting configuration
Item: BD2JRGModel: RW27-1D3-D063Cross Ref: 10045633
Item Relay
Connection Type Screw Terminals
Contactor Model CWM9-40
Current Range 4-6.3A
Features Adjustable Tripping Current, Phase-Loss Sensitivity, Tripping Class 10, Auxiliary Contacts 1 NO, 1 NC, Temperature Compensation From -40F to +1400F, Hand/Auto/Reset Button
For Use With Model Number CWM9-CWM40
Gross Weight 0.35 lbs.
Max Fuse Amps 25A
Max Setting Range Amps 6.3A
Min. Setting Range Amps 4A
Mounting Type Direct
Number Of Poles 3
Poles 3
Rated Insulation Voltage Ui 690V
Rated Insulation Voltage Ui (acc. To Ul) 600V