WEG RW27-1D2-U015 Overload Relay | BD2FQH
WEG RW27-1D2-U015 10047204 Overload Relay, Direct Mounting, 2 Poles, 10-15 A Range, 1D Mounting configuration
Item: BD2FQHModel: RW27-1D2-U015Cross Ref: 10047204
Item Relay
Connection Type Screw Terminals
Contactor Model CWM9-40
Current Range 10-15A
Depth 3.23"
Features Adjustable Tripping Current, Phase-Loss Sensitivity, Tripping Class 10, Auxiliary Contacts 1 NO, 1 NC, Temperature Compensation From -40F to +1400F, Hand/Auto/Reset Button
For Use With Model Number CWM9-CWM40
Fuse Type gL/gG
Height 2.83"
Max Fuse Amps 60A
Max Setting Range Amps 15A
Max. Fuse (type 2 Coordination) 35
Max. Operating Frequency 15 Hz
Min. Setting Range Amps 10A
Mounting Configuration 1D
Mounting Type Direct
Number Of Poles 2
Poles 2
Rated Impulse Withstand Voltage Uimp 6 kV
Rated Insulation Voltage 690V
Rated Insulation Voltage Ui 690V
Rated Insulation Voltage Ui (acc. To Ul) 600V
Rated Operational Frequency 25-400 Hz
Reset Type Automatic, Manual
Short Circuit Protection With Fuses (gl/gg) 6A
Suitable For Use With Dc Loads Yes
Width 1.77"