WEG RW27-1D2-D018 Overload Relay | BD2HXP
WEG RW27-1D2-D018 10047199 Overload Relay, Direct Mounting, 2 Poles, 1, 2-1, 8 A Range, 1D Mounting configuration
Item: BD2HXPModel: RW27-1D2-D018Cross Ref: 10047199
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Relay
Contactor Model CWM9-40
Current Range 1.2-1.8A
Features Adjustable Tripping Current, Phase-Loss Sensitivity, Tripping Class 10, Auxiliary Contacts 1 NO, 1 NC, Temperature Compensation From -40F to +1400F, Hand/Auto/Reset Button
For Use With Model Number CWM9-CWM40
Max Fuse Amps 15A
Max Setting Range Amps 1.8A
Min. Setting Range Amps 1.2A
Mounting Type Direct
Number Of Poles 2
Rated Insulation Voltage Ui 690V
Rated Insulation Voltage Ui (acc. To Ul) 600V